Gyógyítás (kor)határ nélkül

Nehéz kérdéseket boncolgatott igen bátran egy Berlinben tartott gerontológiai (idősek betegségével foglalkozó) szimpózium.

Többek között azt vizsgáltálk, hogy az igen magas kort megéltek gyógyítását mennyire befolyásolja az orvosi szkepszis. Magyarán nem értékelik-e alul az idősek életkilátásait a doktorok? Még durvábban: mindent elkövetnek-e a megmentésükért, nem gátolják-e ebben őket pszichológiai előítéletek?

Természetesen nincs, nem lehet semmilyen törvényes és morális indoka annak, hogy a kora bárkinek is negatívan befolyásolja az orvosilag indokolt kezelést. Minden esetben objektíven kell mérlegelni a prognózist, az életminőséget, illetve annak romlását, és persze döntő szempont a beteg akarata, élni vágyása is. Csak hát van e szempontoknak szubjektív megítélése...


A pszichológusok szerint az orvosok alábecsülik a betegek életkedvét. Kiderült, hogy még a légzésproblémákkal, állandó ízületi bántalmakkal vagy szívpanaszokkal élő öregek is sokszor elégedettebbek sorsukkal, mint azt a gyógyítók gondolnák. És eszük ágában sincs feladni, igenis, élni szeretnének!

Az orvosokat pedig nagyon befolyásolja a saját életkoruk, vallják a szakemberek. A fiatalabb doktor az idősebbeknél - őszinte meggyőződésből - könnyebben jut el a "már nem érdemes gyógyítani" megálllapításhoz, mint idősebb kollégája. A beteghez korban is közelebb álló orvos megértőbb, empatikusabb ilyen esetben.

A szellemi hanyatlás sem lehet ok az idősekről történő lemondásra - nyilván sokunk környezetében akad bölcs, jó humorral megáldott, életvidám, netán kissé feledékenyebb aggastyán. A dementálódás, az elbutulás sem ellenérv a gyógyításra. Ilyenkor is a fő szempont csak az lehet, hogy milyen a beteg hangulata, életkedve, aktivitása.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.