Katrina: eddig 708 halálos áldozatot találtak
A helyi idő szerint szerdán közzétett adatok szerint Louisiana államban 474, Mississippiben 218, Floridában 14, Alabamában pedig két halottja van a Katrinának.
New Orleansban és környékén szerdán folytatódott a halottak felkutatása. A művelet "méltósággal" folyik - mondta a mentési munkálatokat irányító Thad Allan altengernagy.
A mentőcsapatok házról házra járnak az esetleges áldozatok felkutatására. Csak kedden 144 holtestet találtak New Orleansban. Számos áldozatot feltehetően nem fognak megtalálni, mivel a holttesteket a tenger elsodorta, vagy a több tonnányi iszap alá kerültek.
Ahol újabb holttestet találnak, négy mentőből és egy lelkipásztorból álló különleges osztagot küldenek a helyszínre, ahol ökumenikus ima után a holttestet hűtőkocsival, rendőri kísérettel szállítják el a halottasházba. A további azonosítás céljából rögzítik az összes körülményeket: a ház földrajzi elhelyezkedését, a holttest állapotát, a címet, az áldozat személyi okmányait és tárgyait, amennyiben ilyenek vannak.
A boncolást törvényszéki orvos szakértő végzi el, miközben röntgenfelvételt készítenek a fogakról, a holttestet lefényképezik, ujjlenyomatot és DNS-mintát vesznek. A holttesteket szükség esetén fertőtlenítik, majd elvégzik a keresztény, zsidó és muzulmán vallásokban egyaránt szokásos jelképes mosdatási rituálét - közölte Thad Allen.
A megvizsgált házakat a mentők narancsszínű jellel látják el. Illetékesek szerint legkevesebb 160 ezer házat le kell bontani.
Az összeomlott városban a vízből, levegőből és az iszapból vett minták elemzése kimutatta, hogy magas szintű a baktériumfertőzöttség, a légszennyezés és a kiömlött vegyi anyagok mennyisége. Michael McDaniel, a louisianai környezetvédelmi minisztérium illetékese szerint egyes, két hét óta vízben álló negyedek lakói jó ideig, számos esetben pedig egyáltalán nem térhetnek vissza otthonaikba. A lakosok számára ugyanakkor engedélyezik, hogy rövid időre visszatérjenek személyes holmijukért, de a házakat le kell majd bontani.
A republikánus szenátorok szerdán felszólították George Bush elnököt, hogy hozzon létre "Marshall-tervet" a katasztrófa sújtotta területek újjáépítésére.
Az Ophelia ciklon közeledtére Észak-Carolina államban elrendelték a part mentén lakók kitelepítését. Az államban 61 menedékhelyet létesítettek. Észak-Carolinából árvizekről és áramszünetekről érkeztek jelentések, amelyek mintegy 50 000 ember érintenek. A Katrina hurrikán kapcsán élesen bírált szövetségi katasztrófavédelmi hivatal (FEMA) máris 250 embert küldött Észak-Karolinába. A miami hurrikánfigyelő központ szerint az ötfokozatú Saffir-Simpson-skála szerinti 1-es erősségű szélvihar a következő 24 órában 2-es erősségűre nőhet. A ciklon szeme várhatóan közép-európai idő szerint csütörtök hajnalban éri el a partvidéket és péntek reggel hagyja el Outer Banks térségét.
A lakók visszatérhetnek
Száznyolcvan ezer ember térhet vissza a jövő vagy azt követő héten a katasztrófa sújtotta egyesült államokbeli New Orleansba - jelentette be a város polgármestere. Ray Nagin, a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a hatóságok már csaknem teljesen megtisztították a várost, a lakosok visszaköltözéséig helyreállítják az áramszolgáltatást és a vízellátást, rendbe hozzák a csatornahálózatot. Mint mondta, a visszatérők félig-meddig normális életet élhetnek majd.
Több mint 485 ezren menekültek el New Orleansből a Katrina hurrikán augusztus 29-i érkezése előtt. A természeti csapás következtében átszakadtak a gátak, katasztrofális áradást okozva a városban. Az ott maradtak közül legkevesebb 474-en életüket vesztették, és több mint egymillióan fedél nélkül maradtak. Szakértők szerint a természeti csapás legkevesebb 160 ezer házat rombolt le.
A Katrina - az eddigi adatok szerint - az Egyesült Államok történetének hetedik legpusztítóbb hurrikánja. A texasi Galvestonban (Houston közelében) egy ciklon 1900-ban becslések szerint mintegy 8 ezer ember halálát okozta.
A japán külügyminisztérium csütörtökön közölte, hogy továbbra sincs tudomása legkevesebb 151 állampolgárának hollétéről, akik a katasztrófa előtt a térség két államában tartózkodtak. A külügyi szóvivő elmondta, hogy Louisianában és Mississippiben a hurrikán érkezte előtt az amerikai hatóságok mintegy 1100 japán állampolgárt tartottak nyilván, akik közül sokan valószínűleg még a katasztrófa előtt távoztak a térségből.
A házi kedvenceket menhelyeken gyűjtötték össze
Több ezer, addig dédelgetett házi kedvencet szakított el gazdájától az augusztus végén New Orleans-t romba döntő hurrikán, az elmúlt hetekben megmentett kutyák, macskák, madarak, lovak, kígyók és más állatok azonban lassan elárasztják az állatmenhelyeket, és gondozásuk mind nagyobb nehézségekbe ütközik. A gazdik kétségbeesetten járnak egyik menhelyről a másikra, remélve, hogy rálelnek a szeretett kedvencre - írta beszámolójában a Chicago Tribune című lap.
A hurrikán tombolása előtt, illetve az azt követő áradáskor csak az embereket tudták kimenekíteni a város legveszélyeztetettebb helyeiről. Legtöbben kénytelenek voltak sorsukra és a jó szerencsére hagyni a kedvenceket, sokan házuk közelében egy fához kötözték a szerencsétlen állatot, mások egyszerűen lezárt otthonukban hagyták háziállatukat, többnyire abban reménykedve, hogy majd visszamennek érte. Később, amikor kiderült, hogy bizonyos kerületekben a házak többségének alsó szintje víz alá került, azzal áltatták magukat, hogy a mentőalakulatok kimentik kisállataikat is. Erre azonban sokszor nem került sor, vagy ha az állatokat ki is mentették, nem jegyezték fel, hogy hol és mikor bukkantak rájuk. Így aztán a természeti csapás óta eltelt hetek alatt nőttön nőtt a menhelyeken összezsúfolt állatok száma, és eddig csak kevés gazdi talált rá a sajátjára.
A kiállítási csarnokban jelenleg 3800 állat él, mind zsúfoltabb körülmények között, magánemberektől és jótékonysági szervezetektől kapott állateledel adományok hatalmas zsákjai között. Nem is az élelem mennyiségével van baj, hanem a helyhiánnyal. A központban már nincs több szabad ketrec, a szelídebb állatokat már így nagyobb, közös ketrecekben helyezik el. Az egyikben egy nagyhasú disznó alszik, békésen megosztva hálóhelyét egy barna kecskével. Nem messze egerek hajtják a mókuskereket egy terráriumban, közvetlenül mellettük, egy másikban pedig egy boa constrictor szunyókál. Távolabb egy büszke tartású zöld papagáj figyeli a mellette zsinatoló kisebb madarakat.
Vannak persze a menhelyen nagyobb állatok is. A J-1 jellel megjelölt aranysárga kanca láthatóan egészséges, és lelkesen nyalogatja a menhelyen dolgozó önkéntes segítők kezét. A mellette lévő ketrecben tartott gesztenyebarna ló, amelyet orvosi kartonja szerint egy csatornából húztak ki, nagyon kezes, szelíden odahajtja a fejét mindenkihez, aki megáll mellette.
(MTI)