Feljelentés hepatitisfertőzés miatt

Rendőrségi feljelentést tesz a hepatitis C-vel fertőződött mosdósi asszony ügyvédje. A vérellátó szolgálat szerint nem vérkészítmények okozták a fertőzést. November elsejétől hasonló ügyekben már korlátozott lesz az állam felelősségvállalása.

Maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt tesz napokon belül rendőrségi feljelentést Radovics Csilla, annak a mosdósi illetőségű asszonynak az ügyvédje, akit állítása szerint idei kórházi kezelése alkalmával fertőztek meg hepatitis C vírussal.

A 69 éves asszony két hónapja egy közlekedési baleset következtében került a kaposvári megyei kórházba, ahol ellátása során két egység vért és két egység plazmát kapott. Kórházi tartózkodásának ötödik hetében jelentkeztek nála először a hepatitisfertőzés tünetei. Az asszony rendszeres véradó volt, majd egy szociális otthonban dolgozott nyugdíjazásáig. Korábban emiatt, újabban pedig a besűrűsödő vére miatt vettek tőle rendszeresen vért, de ezek vizsgálata során sose mutattak ki nála hepatitisfertőzést.

Radovics Csilla elmondta: a Legfelsőbb Bíróság által az elmúlt években tárgyalt hasonló esetekben megfogalmazódott az az orvosszakmai vélemény, amely szerint a hepatitis C-vel való fertőződésnek alapvető, bár nem egyedüli lehetséges módja, hogy valaki vérkészítményeket kap. Ezért ezekben az esetekben a bizonyossághoz közeli valószínűség alapján hozzák meg a döntéseket. A vonatkozó törvény szerint a vérkészítmények útján okozott megbetegedésekért az állam tartozik felelősségvállalással. A november elsejétől életbe lépő módosítás értelmében viszont a vérplazma által okozott fertőzések esetében az állam már nem perelhető. Az ügyvéd emiatt teszi meg minél előbb a rendőrségi feljelentést. Az elmúlt napokban felkérte a kaposvári kórházat, hogy haladéktalanul vizsgálják ki az ügyet, s ennek eredményétől teszi függővé, hogy a magyar állam ellen indítandó kártérítési perbe a kórházat is bevonja-e alperesként.

Az 1992 óta bevezetett szűrések mellett nagyon kicsi a valószínűsége, de nem zárható ki teljesen, hogy vérkészítmény útján kapjon valaki hepatitisfertőzést - mondta Miskovits Eszter, az Országos Vérellátó Szolgálat vezetője. Megkeresésünkre közölte, a tisztiorvosi szolgálattól érkezett már hivatalos megkeresés a mosdósi asszony ügyében, de még nem közöltek adatokat az általuk vizsgálandó vérkészítményekről. A kaposvári egészségügyi intézményt ellátó pécsi regionális vérellátó ennek ellenére azonosítani tudta, milyen készítményeket kapott a mosdósi asszony. Az érintett donorokat és a tőlük levett vért azóta többféle vizsgálatnak is alávetették, melyek negatívnak bizonyultak, tehát nem általuk fertőződött az asszony a vírussal - közölte a szolgálat vezetője.

A parlament döntése értelmében november elsejétől módosul az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot érintő kérdésekről szóló törvény. Eddig a gyógyszerek vagy a gyógyhatású készítmények, oltások által okozott mellékhatásokért, szövődményekért az állam vállalta a felelősséget. Ez a módosítás értelmében a jövőben megváltozik: a gyógyszergyártók által kifejlesztett, illetve előállított termékek és az ipari eljárással módosított vérkészítmények által okozott problémákért a jövőben a gyógyszergyártóknak kell helyt állniuk. A vér, vagyis az ipari eljárással nem módosított vérkészítmények után továbbra is az állam vállal felelősséget. Eddig évente egy-két esetben indult kártérítési per az állammal szemben, többségük valamilyen védőoltás mellékhatása miatt. Ilyen esetekben tavaly fizette a legnagyobb összegű kártérítést az állam, ám ez is csupán néhány millió forintra rúgott, tehát nem a kiadás nagysága, hanem az ésszerűség miatt került sor a törvénymódosításra.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.