Hiller és Pokorni privatizációt lezáró törvényről tárgyalt
A privatizáció lezárása és leállítása között tartalmi különbség van - mondta Hiller István az MSZP székházában tartott megbeszélés után újságíróknak. - Leállítani nyilván azok akarnak, azok akarhatnak, akik aztán újraindítani kívánnak - mondta. Mint hozzátette, lezárni végérvényesen lehet valamit.
A találkozót a múlt héten kezdeményezte Pokorni, akitől a megbeszélésen Hiller azt kért, hogy értsenek egyet a privatizáció lezárásában.
Az MSZP elnöke elmondta: a találkozón arról kérdezte Pokornit, van-e a Fidesznek egységes álláspontja a privatizációról. Hiller a kérdést azzal indokolta, hogy a nagyobbik ellenzéki pártnak több szája van ebben az ügyben.
Hiller szerint 15 év után a privatizáló állam időszaka véget ért, és el kell kezdeni a fejlesztésközpontú állam időszakát, ezért a kormány az év végéig törvénycsomagot nyújt be a privatizáció lezárásáról. Hozzáfűzte: Pokorninak azt mondta, szívesen várják, ha ehhez a törvényjavaslathoz vannak javaslataik. A törvényjavaslat mellékletében szerepelnek majd azon cégek, amelyek teljes vagy többségi állami tulajdonban maradnak; a részleteket majd a beterjesztéskor ismertetik.
Pokorni az egyórás találkozó után az MSZP székháza előtt újságíróknak azt mondta: javasolta a megbeszélésen, hogy az Országgyűlés még a 2006-os választások előtt kétharmados jogszabály formájában adjon visszavonhatatlan garanciát az az állami törzsvagyonnak az érinthetetlenségére, amelyet nemzeti tulajdonban kell tartani.
A Fidesz alelnöke közölte: pártja tulajdonban tartaná a vasutat, a postát, az autópályákat, a Budapest Airportot, a Volán társaságokat, a villamosműveket, valamint a kórházakat.
Pokorni hozzátette: szándéka az volt a találkozóval, hogy rábeszélje a szocialisták elnökét arra, fogjanak össze a nemzeti vagyonszerződés kérdésében, és a parlament két meghatározó politikai erejeként közösen kezeljék az ügyet, illetve folytassák le a szükséges egyeztetéseket a társadalmi szervezetekkel.
Szerinte nem az a fontos, ki nyújtja be a javaslatot, amelyet inkább közösen kellene előterjeszteni. Úgy látja: az a lényeg, hogy szülessen megállapodás arról a magyar állami törzsvagyonról, amelyet az állampolgárok biztonsága érdekében közös tulajdonban kell tartani, és ezt kétharmados törvény garantálja.
A Fidesz-alelnök szóvá tette, hogy Hiller nem hozott fel érdemi ellenérvet arra vonatkozóan, miért ne kétharmados jogszabály rögzítse a nemzeti vagyon védelmét.
Tájékoztatóján Hiller István azt mondta, hogy a fejlesztésre remek példa a Budapest Airport Rt. esete, és aki meg akarja akadályozni a cég fejlesztését, az nem akarja a budapesti repülőteret a régió központjának, nem akarja, hogy csökkenjen az államadósság.
Pokorni szerint viszont a repülőtér fejlesztése nem kívánna költségvetési forrásokat, hiszen tulajdonostól függetlenül bármely bank nyújtana hozzá hitelt. Pokorni Hiller Istvántól megkapta az MSZP imázskampányához kötődően kiadott, magazinokban terjesztett, A buli színe című könnyűzenei CD-t.
(forrás: MTI)