Csokitortával ünnepelt a baloldal
A távozó kormányfő, Kjell Magne Bondevik jobbközép koalíciója és nem hivatalos szövetségese, a bevándorlásellenes Haladás Pártja várhatóan 82 székre számíthat. A kormányváltás meglepőnek tűnhet, a győztes balközép pártszövetség a jóléti kiadások növelését ígérte. Sorozatban ötödször számít Norvégia a világ legélhetőbb országának, az ENSZ rangsora alapján.
Oddbjorn Knutsen az oslói egyetem politológusprofesszora lapunknak elmondta: az ellenzéki tömörülés jól kommunikált. A jó gazdasági helyzet ellenére megtalálta a közös hangot az elégedetlenkedőkkel. A politológus hangsúlyozta, a jobboldali kormány nem volt népszerű: adócsökkentési programja megváltoztatta a korábban szinte háboríthatatlan jóléti rendszert. Következményeként nőtt a munkanélküliség. Knutsen emlékeztetett: a vörös-zöld pártok még egy hónappal ezelőtt sokkal nagyobb támogatást élveztek, de így is húsz év óta először sikerült többségi kormányt alakítaniuk. A verseny végére keskenyedett a két szövetség közötti különbség. A szoros győzelmet főleg a Szocialista Baloldal belső problémái okozták. A populista ígérgetéseik pedig komolytalanná tették őket a választók szemében - mondta Knutsen. Ingyenes meleg ebédet ígértek az iskoláknak, ez viszont irreálisan drága konyhai átalakításokat igényelne. A részlegesen eladott Statoil olajtársaság újraprivatizációja is az Szocialista Baloldal napirendjére került a költségvetési számok részletezése nélkül.
A pártok a világ harmadik legnagyobb olajexportálójaként megengedhetnék maguknak a nagyobb költekezést. Tudják azonban, hogy egyszer kiürülnek a kutak, ezért félretesznek: az állami alap jelenleg 190 milliárd dollárt ér. A nyertes baloldal ebből most többet költene iskolákra és kórházakra. A jobbközép formáció azonban, Knutsen szerint továbbra is a gazdagabbaknak kedvező, adócsökkentést folytatta volna.
Az új kormányfő a partnereivel hagyományos "baloldali" csokitortaevés mellett, a miniszteri helyek felosztásáról tárgyal a pártokkal.