A hegy viszi a házakat a Balatonba
Nyomja a házamat a hegy - mondta Nagy András Tihanyban, és helyszíni szemlére invitált bennünket.
- Több mint harminc éve építettem a házat - folytatja aztán őszinte kétségbeeséssel a férfi. - Már akkor sem volt egyszerű. Az okozta a nehézséget, hogy a telek, amire építkezni akartam, közvetlenül a Kopasz-hegy alatt fekszik. A szakemberek figyelmeztettek: úgy kell a házat felhúzni, hogy közben ne sérüljön a hegy szerkezete. Hiszen ez tragédiát okozhat.
Nagy Andrást a különféle talajmechanikai, statikai előmunkálatok és a bonyolult hivatali teendők sem tántorították el szándékától.
- Örültem, hogy alig néhány méterre a Balatontól házat építhetek - idézi föl a harminc évvel ezelőtti időszakot. - A panoráma és a hely háborítatlan nyugalma tartotta bennem a lelket.
A ház néhány hónap alatt elkészült, csak a csinosítgatás maradt hátra. Nagy András az évek folyamán szorgosan művelte kertjét, teraszt épített, garázst fabrikált, még saját stéget is eszkábált. Közben teljes megértéssel szemlélte, hogy szaporodni kezdtek körülötte a házak, a nyaralók, egyre több lett a szomszéd. Idővel megtelt a vízpart, ezért az építkezők a következő "szintet" vették célba. Az építkezési láz körülbelül három éve érte el a csúcsot. Az új tulajdonosok két éve vágtak bele a jelenleg is zajló munkálatokba: ezúttal már luxusapartmanokat húznak fel.
- Három éve vettem észre, hogy a ház burkolata több helyen megrepedt - sorolja vendéglátóm. - Amikor felgyorsult a Kopasz-hegy beépítése, újabb repedések keletkeztek, a régiek tovább mélyültek. Aztán tenyérnyi rés támadt a garázsajtó meg a fal között. Most már ott tartok, hogy a ház mögötti járdát felnyomta és összetörte a hegy. Azért nem került még a ház a Balatonba, mert egy támfalat építettem a kert végébe. De már ez sem nyújt sokáig menedéket.
Terepszemlénk következő állomása Nagy András egyik tőszomszédja. Az emeletes ház lépcsőfordulójánál jól látszanak a jókora, több centiméter széles hézagok.
- Ezt nézzék - mutat Szász András az emeleti bejárati ajtóra. - Új ajtót kellett ide tenni, mert az eredetit kinyomta a hegy a keretből.
Végül felmegyünk a "második" szintre, nagyjából a domb közepére. A két emeletes házba nem jutunk be, de a kerítés cementlapjai között ott tátonganak a csúszás okozta nyomok.
- Egy időre kénytelen voltam abbahagyni a háztáji munkálatokat - meséli Nagy András. - Legutóbb a gázt szerettem volna bevezettetni, de szerencsére a garázsnál megálltam. Ebből még nagyobb baj is lehetett volna.
A pórul járt férfi megkereste az önkormányzatot, ahol - elmondása szerint - azt ígérték, hogy pályázatot írnak ki a szükséges biztonsági munkálatok elvégzésére.
Németh Tünde, a tihanyi önkormányzat körjegyzője azt felelte lapunknak: a testület tisztában van azzal, hogy a Kopasz-hegyben csúszási folyamat indult el, ezt jelenleg is vizsgálják.
- Szakértők javaslatára egy hatvanöt darab cölöpből álló támfalat építettünk a dombot átszelő út alá - mondja a körjegyző. - A fal építését azonban nem fejeztük be, mert a legújabb kutatások szerint más megoldásra van szükség. A nagy menynyiségű felszíni vizek okozzák egyébként a hegymozgást. Ezért az önkormányzat most arra törekszik, hogy az érintett területeken megfelelő módon gyűjtsék össze és vezessék el a felgyülemlett vizet.
A körjegyző szerint a tóparton épült házak már a kopasz-hegyi beruházás előtt megcsúsztak. Arra a kérdésre, hogy miért engedélyezték a luxusapartmanok építését, azt a választ kaptuk: az önkormányzat a beruházót, az Ekho 2000 Kft.-t kötelezte a különféle szakhatósági vizsgálatok elvégzésére.
A Kopasz-hegyen 1965-ben már volt egy földcsuszamlás. Akkor több ház összedőlt.
- Akkor is, most is csapadékos időszak előzte meg a katasztrófát - mondja a jegyző. - Az események ellenére sem állíthatjuk le az építkezést, mert a geológusok nem mondták ki világosan, hogy az említett munkálatok idézték volna elő a csuszamlást. Arra a következtetésre jutottak, hogy nincs közvetlen életveszély.
Török Balázs, az Ekho 2000 Kft. fejlesztési igazgatója arról tájékoztatott, hogy a vállalat elvégezte a szükséges geológiai vizsgálatokat. Cölöpfalakkal is körbebástyázták a hegyet.
- A vízszinten épített házak azért csúsznak, mert amikor azokat felépítették, nem végezték el a megfelelő vizsgálatokat - állítja a fejlesztési igazgató. - Valószínű, hogy a sok eső okozza a csúszást, de erről nem mi tehetünk.
Itt tartunk. Ezek szerint nincs olyan nagy baj, mint azt Nagy András megtapasztalta. Elmeséltem a történetet egy neve elhallgatását kérő környékbelinek, aki valamikor a közigazgatásban dolgozott. Az volt a véleménye, hogy ma már a Balaton környékén szinte mindenféle szakhatósági engedélyt simán meg lehet vásárolni.
- Nem gond egy talajmechanikai vizsgálatot manipulálni - mondta. - Másképp hogy lehetett így beépíteni a Kopasz-hegyet? A tó körül mindennek értéke van, egy Balatonra néző apartman az egyik legjobb üzlet Magyarországon. Ezt csak akkor fogják másképp gondolni, amikor a Kopasz-hegy fogja magát, és szépen beleballag a Balatonba. De akkor azok, akik pénzért mindenre hajlandók, már árkon-bokron túl lesznek.