Bush felelősséget vállalt a kormányzati hibákért a Katrina ügyében
Az amerikai elnök David Paulisont, a belbiztonsági minisztérium magas rangú illetékesét nevezte ki az Egyesült Államok szövetségi katasztrófavédelmi hivatala (FEMA) új igazgatójává, a lemondott Michael Brown helyébe.
Brown támadások kereszttüzébe került amiatt, hogy a kormányzat lassan reagált a Katrina hurrikánra, amely több száz halálos áldozatot követelt, és egymillió embert kényszerített lakhelye elhagyására. Utódlásáról Bush elnök villámgyorsan intézkedett.
Magas rangú amerikai tisztviselők aggódnak amiatt, hogy a katasztrófa sújtotta térségben hónapokig nem sikerül helyreállítani a gázkitermelést és ezért esetleg akadozik majd a gázellátás.
A katasztrófa sújtotta térségben látogatást tett Samuel Bodman, energiaügyi miniszter, aki kijelentette: kevesebbet tudni arról, hogy mekkora kárt okozott a forgószél a gázvezeték rendszerekben. A gázvezetékekben okozott károk mellett a hurrikán miatt több part menti kitermelő egységet is le kellett zárni.
A vele együttutazó Gail Norton belügyminiszter közölte, hogy a Mexikói-öbölben lévő olajkutak kilencven százaléka a hónap végére termelni fog. A part menti lelőhelyekben okozott károk miatt azonban várhatóan még alacsony marad a kitermelés mennyisége.
Hozzátette, hogy jelenleg a térségbeli olajkitermelő egységek 58 százaléka nem működik, míg a gázkitermelésben a leállás mértéke 38 százalékos.
A Katrina halálos áldozatainak száma 509-re emelkedett. Növelte az áldozatok számát az a 45 halott - idősebb kórházi betegek tetemei -, amelyeket a Memorial Medical Center elnevezésű New Orleans-i kórházban találtak a mentőosztagok. A szerencsétlen áldozatokat nem a hurrikán vagy az ár ölte meg, hanem a forróság, minthogy a természeti katasztrófa nyomán megszűnt az áramszolgáltatás, és nem működött a légkondicionáló berendezés.
Az amerikai külügyminisztérium hétfőn közölte, hogy 118 ország és 12 nemzetközi szervezet vesz részt a mentési munkálatokban. Mint Adam Ereli külügyi szóvivő elmondta, ez idáig 30 repülőgép érkezett külföldről, és rövidesen leszáll a NATO egyik gépe, amely takarókat, tábori ágyakat és sátrakat szállít a Cseh Köztársaságból. További NATO-gépeket várnak a jövő hét folyamán. Az Egyesült Államok arra kérte az észak-atlanti szövetséget, hogy hangolja össze az európai segítséget.
Faji hovatartozás szerint élesen megoszlanak a vélemények arról, hogy a szövetségi hatóságok fellépése miért volt lassú és hiányos a Katrina hurrikán pusztítása után - derül ki az USA Today és a CNN megbízásából a Gallup által a múlt hét második felében végzett felméréséből.
Minden tíz fekete amerikaiból hat véli úgy, a szövetségi kormány kezdeti késlekedésének az volt az egyik oka, hogy a hurrikán áldozatai szegények és afrikai amerikaiak voltak. A megkérdezett fehérek csaknem 90 százaléka viszont nem hiszi, hogy a szegénység vagy a bőrszín befolyásoló tényező lett volna - olvasható az USA Today internetes honlapján.
Bush amerikai elnök hétfőn New Orleansban határozottan elutasította, hogy a faji hovatartozás bármiféle szerepet játszott volna az intézkedések meghozatalában.
(MTI)