Tavaly közel kétszáz milliárd jutott környezetvédelemre
A zárszámadásról szóló előterjesztést a kormánypárti képviselők 11 támogató, az ellenzéki politikusok 8 elutasító szavazatával 2 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta.
Az osztályvezető beszámolt arról, hogy a kormányzati kiadásokba számítanak a különböző minisztériumok és önkormányzatok környezetvédelmi ráfordításai és az európai uniós támogatások. A kormányzati környezetvédelmi kiadások tavaly 0,7 százalékát tették ki a bruttó hazai összterméken belül, csakúgy, mint 2003-ban - tette hozzá Juhász Mária.
Összehasonlításként említette, hogy a GDP ugyanekkora részaránya jut a középfokú oktatás támogatására vagy éppen a kulturális tevékenységek és szolgáltatásokkal kapcsolatos kiadásokra.
Az osztályvezető ellenzéki kritikákra reagálva hangoztatta, hogy a zárszámadási kalkulációban szereplő különböző fejezeteket csak környezetvédelmi kiadásként számolják el, nincsenek átfedések más szakterületekkel. A környezetvédelemhez elszámolható kiadási fejezeteket nemzetközileg elfogadott csoportosítási rendszer alapján határozzák meg a minisztériumok - fűzte hozzá.
A Fidesz több képviselője firtatta az előzetesen tervezett környezetvédelmi kiadások és a valóban el is költött pénzösszegek közötti különbség okát. Juhász Mária közölte, hogy 214,6 milliárd forint volt az eredetileg tervezett összeg, ám főként a 2004. októberi kormányzati takarékossági intézkedések miatt lecsökkent minisztériumi keretek végül kevesebb pénz elköltését tette lehetővé.
Az osztályvezető felhívta a figyelmet, hogy a megtakarított környezetvédelmi források az idei évre áthúzódnak, ezért azok nem vesztek el.
Az ellenzéki politikusok bírálták a környezetvédelmi kiadási keretek átcsoportosítási gyakorlatát is, ami miatt külön konzultáció megtartásában egyeztek meg a környezetvédelmi tárca képviselőivel.
A környezetvédelmi bizottság az ülésen más napirend keretében megvitatta a vegyi anyagok szabályozására készülő új EU-s irányelv kapcsán annak a lehetőségét, hogy a rendszerrel foglalkozó új hivatal Magyarországon lehessen. A testület egyhangúlag támogatta azt a javaslatot, hogy a bizottság kezdjen lobbitevékenységbe az intézmény budapesti felállításáért.
(MTI)