Balközép kormány alakul Norvégiában

Abszolút többséget szerzett a norvégiai parlamenti választásokon az  ellenzéki balközép pártszövetség a leadott szavazatok 97,2  százalékának feldolgozása alapján, Kjell Magne Bondevik  kereszténydemokrata miniszterelnök keddre virradó éjszaka elismerte  vereségét.

A Jens Stoltenberg vezette Norvég Munkáspárt és két szövetségese, a liberális Centrumpárt és a Szocialista Baloldali Párt előzetes számítások szerint  88 képviselői helyet szerzett a 169 fős törvényhozásban, így várhatóan kormányt alakíthat.

A miniszterelnöki poszt várományosa a 46 éves, közgazdász végzettségű Jens Stoltenberg, aki korábban rövid ideig - 2000-2001-ben - már volt Norvégia kormányfője. Az 58 éves Kjell Magne Bondevik távozó kormányfő jobbközép koalíciója és nem hivatalos szövetségese, a szélsőjobb Haladó Párt várhatóan 81 képviselői helyet kap.

Az ellenfelei által gyakran a Jean-Marie Le Pen vezette francia  Nemzeti Fronthoz és az osztrák Szabadságpárthoz hasonlított, a  bevándorlást ellenző politikai formáció 37 várható képviselői  helyével a második legerősebb párt lesz a törvényhozásban a Norvég  Munkáspárt után. A távozó kormányfő elismerte az ellenzékkel szemben elszenvedett vereségét. "Politikailag csalódott vagyok, hogy (a kormány) nem kapott megbízatást a folytatáshoz" - jelentette ki Bondevik.

A balközép ellenzék választási eredményével megfosztotta eddigi  többségétől a 2001-ben hatalomra jutott jobbközép kormányt, amelynek  élén a Keresztény Néppártot vezető Kjell Magne Bondevik miniszterelnök állt. A kormányfő népszerűsége az utóbbi időben  csökkent, jóllehet az ENSZ évente végzett kimutatása szerint kormányzása óta rendre Norvégia vezette azon országok jegyzékét, ahol a legjobb az élet minősége.   

Az ellenzéki vörös-zöld szövetség, amelynek fő ereje a munkáspárt, a választási hadjáratban azt ígérte, hogy hatalomra jutása esetén többet fordítana jóléti kiadásokra az ország tekintélyes olajbevételeiből.

A szavazatok 97,2 százalékának feldolgozása alapján a parlamenti  helyek várható elosztása a következő:
Munkáspárt:                    
62
Szocialista Baloldali Párt             
15
Centrumpárt                        
11
ÖSSZESEN                       
88
AZ EDDIG KORMÁNYZÓ JOBBKÖZÉP KOALÍCIÓ:
Keresztény Néppárt             
11
Konzervatív Párt                   
23     
Liberális Párt                 
10
ÖSSZESEN                       
44
Haladó Párt                        
37
A választáson a szavazásra jogosultak 75,8 százaléka adta le voksát.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.