Zsinagógákat égettek fel a palesztinok
Ezzel az utolsó izraeli katona is elhagyta az övezetet harmincnyolc év után. A palesztinok nem sokkal ezután megrohamozták a kiürített zsidó telepeket. Családok kerestek otthagyott értéket, zászlókat tűztek a romokra, puskatűzzel ünnepeltek az eddig számukra tiltott területeken. - Egy évszázada nem volt részünk olyan örömben, mint ma - mondta Mahmud Abbasz palesztin elnök Gázavárosban, miközben Simon Peresz izraeli miniszterelnök-helyettes úgy nyilatkozott: - Kétségkívül Gáza történelmi hiba volt, és örülök, hogy volt erőnk kijavítani ezt a tévedést.
Az ünneplő palesztinok négy zsinagógát gyújtottak fel. Számukra ezek a megszállás szimbólumai. A palesztin hatóság, ígérete szerint, hétfőn megkezdte a többi imahely lerombolását. Szilvan Salom izraeli külügyminiszter barbár tettnek minősítette a zsinagógák felgyújtását. Megőrzésük - az izraeli kérés ellenére - elképzelhetetlen. A zsinagógák körüli vita miatt kérdéses, hogy megvan a két oldalban az elszántság a békefolyamat újraindítására. A palesztinok attól tartanak, hogy Ariel Saron kormányfő folytatja a ciszjordániai zsidó telepek bővítését.
Az ünneplés alatt palesztin szélsőségesek Kasszám rakétát lőttek ki a dél-izraeli Szderót városára. A rakéta senkit sem sebesített meg. Eközben az Egyiptom által felügyelt határátkelőn a nap folyamán 3000 palesztin és egyiptomi kelt át mindkét irányban.
- Uralni tudom a káoszt Gázában - közölte Abbasz egy olasz napilapnak adott tegnapi interjújában. A palesztin elnök "ellenzékét" képező szélsőségesek kihasználták az alkalmat a politikai kampányra: - Négy év ellenállás többet ért el, mint tíz év tárgyalás - mondta a Hamasz egyik képviselője. Abbasz közölte: nem próbálja meg leszerelni a Hamaszt a januári választás előtt, mert az polgárháborúhoz vezetne. - Január 25-e után úgysem lesz szükségük fegyverre - jósolta optimistán a palesztin elnök.