Magyarország a legfontosabb regionális partner
A két ország közötti külkereskedelem 2004-ben összesen 2,14 milliárd dollár volt. Ebből a magyar export 321, 8 millió dollárt, míg a behozatal 1,81 milliárd dollárt tett ki. A 2004-es év különösen kedvező volt a hazánkba irányuló japán befektetéseket illetően. A Suzuki vállalat korábban bejelentett 380 millió euró értékű kapacitásbővítése mellett, mely az év legnagyobb volumenű befektetése volt, a legnagyobb zöldmezős beruházásért járó képzeletbeli díjat is japán cég, az Ibiden kipufogóalkatrész gyára kapta. Az idén Tatabánya vonzotta igazán a japán tőkét. Az Asahi autóüveg-gyártó üzeme mellett a Bridgestone gumiabroncs-gyára is a magyar várost választotta. A rendszerváltás óta a japán cégek több mint tizenhatezer új munkahelyet létesítettek Magyarországon.
Hazánkból elsősorban élelmiszerek, ital, feldolgozott termékek és gépek kerülnek Japánba, míg az import legjelentősebb részét a gépek, gépi berendezések adják. Japán a legfontosabb hitelezőnk is, közép- és hosszú lejáratú hitelállományunk mintegy harmada származik japán pénzintézetektől.
Az utóbbi években nagymértékben nőtt a japánok érdeklődése a magyar kutatás-fejlesztés iránt. Országunk talán legfontosabb "kiviteli cikke" Japánba azonban a magyar kultúra. Formális és informális csatornákon a magyar művészet a távol-keleti ország szinte összes nagyvárosában jelen van.
Hivatalos látogatáson magyar kormányfő utoljára 2004 októberében járt Japánban. Magyarország 1921-ben létesített diplomáciai kapcsolatot Japánnal, majd 1959-ben, tízéves diplomáciai szünet után a felek megújították azt. Országunk 1964-től nagyköveti szinten képviselteti magát Tokióban.