Rekordösszegű versenybírság
Csak autópálya-kartell miatt 7 milliárd forint volt a bírság, de a Versenyhivatal több esetben számolt be a fogyasztók tisztességtelen befolyásolásáról, versenykorlátozó megállapodásokról, összefonódásokról. Egy gyógyszergyártót, illetve egy természetgyógyász céget is több 10 millió forintra büntettek például azért, mert szereiknek nem bizonyítható hatást tulajdonítottak. A Versenyhivatal figyelemre méltó ajánlást fogalmazott meg: a közbeszerzési törvény olyan módosítását kéri, amely "nem akadályozza a kartellek felderítését és szankcionálását".
Rekordmennyiségű jogorvoslati eljárást folytatott le a tavalyi évben a Közbeszerzések Tanácsa is. A szervezet (éves jelentésének vitáját szintén tegnap kezdte meg a parlament) a 2003-as évnél 100 millióval több, összesen 480 millió forint összegű bírságot szabott ki. A tanács 343 jogsértést regisztrált, ezek közül tizenkét esetben például egyáltalán nem írtak ki közbeszerzési eljárást. Sok gond volt a pályázatok értékelési szempontjaival, tizennyolc esetben pedig a közbeszerzés meghirdetői úgy gondolták, hogy kizárólag egy meghatározott személy vagy cég teljesítheti az adott szerződést. A 2004-es közbeszerzések összege is rekord: 1129 milliárd forint, ami az előző évi duplája. Az eljárások többsége nyílt volt; ugyanakkor a várakozásokkal ellentétben a külföldi cégek csak kevéssé voltak sikeresek e pályázatokon.
A képviselők tegnap este vitatták meg az MTI tavalyi jelentését, illetve az ÁSZ ehhez kapcsolódó beszámolóját. E dokumentumokból kiderült, hogy a távirati iroda már három éve veszteséges annak ellenére, hogy a költségvetési támogatása az infláción felüli mértékben emelkedett. A számvevők megállapítása szerint az MTI menedzsmentje ideiglenes likviditási problémák esetén is költségvetési támogatást kért, holott például a megtakarítások miatt a telefonhálózat 100 millió forintos korszerűsítése esetében erre nem lett volna szükség. Az ÁSZ azt is felrója, hogy felszínes elemzések alapján készített hibás stratégiai tervet készített a hírügynökség, azt az 1,6 millió forintért megrendelt szakértői tanulmányt pedig, amely a közszolgálati feladatok áttekintését szolgálta, 2004-ben nem hasznosították.
Lapzártánkkor kezdte meg az Országgyűlés a haditechnikai termékek gyártóinak, szolgáltatóinak engedélyeztetését kötelezővé tévő törvényjavaslatot. Azt az előterjesztést is megvitatták, amely 2012-re a háztartási-, illetve a kommunálisgáz-fogyasztók hatvannapi átlagfogyasztásának megfelelő (legalább 1200 millió köbméternyi) biztonsági földgázkészlet felhalmozását írja elő egy új, föld alatti gáztárolóban. Utóbbi javaslat a jövőben 100 százalékossá váló importfüggőségünk kockázatait hivatott csökkenteni.