Európában forrósodik a levegő a magas olajár miatt

Utcai demonstrációk egyre több országban, Párizs spekulációval vádolja az olajcégeket, viták bontakoznak ki az Európai Bizottság és az aggódó kormányok között.

A magas olajárak egyre több EU-országban nem csak elégedetlenséget, hanem aktív fellépést is kiváltanak. Belgiumban taxisok és teherautók lezártak egy autópályát és megakadályozták, hogy a szállítók hozzáférjenek Liege kikötői olajtermináljaihoz. Egy magát megnevezni nem kívánó brit csoport azzal fenyegetőzött, hogy blokád alá helyezi a finomítókat.

A francia kormány extraadót vet ki az olajtársaságokra, ha nem csökkentik az üzemanyag árát. Nyugat-Európában megkezdődtek a magas benzinár miatti utcai demonstrációk. Az EU csitít: Brüsszel szerint a világ ma nem függ jobban az olajtól, mint a múlt század 30-as éveiben.

A francia pénzügyminiszter, Thierry Breton a hétvégén azt nyilatkozta a francia TF1 televíziónak, hogy ezen a héten találkozik az olajipar képviselőivel, és követelni fogja, hogy csökkentsék a benzinkutaknál vásárolható üzemanyag árát. A miniszter szerint ellenkező esetben a kormány megfontolja azt a lehetőséget, hogy „a spekulációból adódó profit miatt megadóztassa a társaságokat”.

„Nem zárom ki annak a lehetőségét, hogy a parlamentben szavazásra bocsátunk majd egy, a speciális helyzet igényelte különadót” - mondta a miniszter.

Ne induljon kedvezményspirál

A párizsi kormányzati kezdeményezés ellentétes az Európai Bizottság kérésével, amely szerint a tagállamok tartózkodjanak a benzinárat befolyásoló egyedi akcióktól. Az EU Bizottság különösen attól intette óva a tagállamokat, hogy a benzinárak által érintett ipari szektoroknak adókedvezményt adjanak. A Bizottság szerint, ha az egyik ország ilyen módon segít, akkor másutt is hasonló kedvezményeket követelnek majd az érintettek, vagyis a kedvezmény hatása továbbgyűrűzik.

Koordinált válasz kell

A hétvégén az olajárak ügyében tanácskozó Európai Bizottság nevében Andris Piebalgs energiaügyi biztos nyilatkozott: szerinte a minden rekordszintet megdöntő olajár lassíthatja a gazdaság növekedését. A vélhetően hosszú távú jelenség koordinált választ kíván a tagállamok részéről.

Az Európai Bizottság szóvivője szerint az olajárak várhatóan a jövőben is magasak maradnak, a drágulást elsődlegesen nem a Katrina hurrikán okozta, hanem a növekvő indiai és kínai kereslet. Brüsszel prognózisa szerint ugyanakkor a krízis hatása nem lesz annyira tragikus, mint az 1974-es vagy a 1980-as évek elején kitört válságé.

A Bizottság szóvivője szerint bármennyire meglepő, az elmúlt 30 évben kevésbé függött az emberiség az olajtól, mint korábban, a függőség szintje jelenleg nagyjából az 1930-as évekéhez hasonlít.

(forrás: eurohirek.hu)

Thierry Breton
Thierry Breton
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.