Mától Gáza palesztin

Egyhangú rendeletben vetett véget tegnap az izraeli kormány a Gázai övezet katonai közigazgatásának, azaz a terület 1967 óta tartó katonai ellenőrzésének. Az utolsó izraeli katonák vasárnap este kezdik meg a kivonulást, így ma reggelre palesztin irányítás alá kerül a 38 éve megszállt terület. A tervezett ünnepélyes hatalomátadás azonban elmarad, mert a palesztinok bejelentették: bojkottálják az eseményt a még rendezetlen kérdések (szabad mozgás, határellenőrzés) miatt. Az izraeli hadsereg a kiürített zsidó telepek központjában szimbolikusan leeresztette az izraeli zászlót. A zsidó telepeket elkerítő kerítéseknél palesztinok tömegei várták, hogy "megrohamozhassák" az elhagyott romfalvakat.

Ariel Saron kabinetje egyúttal - 14:2 arányban, egy tartózkodás mellett - eredeti szándékával ellentétben úgy döntött, nem bontatja le a Gázai övezetben hátrahagyott zsinagógákat. A palesztinok nehezteléssel fogadták a zsinagógák megmaradásának hírét. Dzsibríl Radzsúb, a palesztin elnök biztonsági tanácsadója szerint senki sem lesz képes vállalni a felelősséget a zsinagógák megóvásáért. A palesztin hatóság azzal vádolja Izraelt, hogy lehetetlen helyzetbe akarja hozni az új gázai miniállamot, azzal, hogy a világ majd azt látja, ahogy feldühödött palesztinok mennek neki a megszállást szimbolizáló imaházaknak. Saron is a zsinagógák lerombolása ellen szavazott, s ennek már pártpolitikai oka is van. A kormányfő a vele szemben egyre ellenségesebb vallásos jobboldalnak tett gesztust, hogy a Likud elnöki székéért folytatott küzdelemben később esetleg számíthasson rájuk.

Jóváhagyta az izraeli kormány a katonák kivonását a Gázai övezet és Egyiptom határa mentén húzódó Philadelphia folyosóból is, ahová a megállapodás értelmében Egyiptom már szombaton megkezdte határőrei telepítését. A határőrök fő feladata az Egyiptomból Gázába irányuló fegyvercsempészet megakadályozása.

A kivonulás fontos elismerést hoz nemzetközi szinten Saronnak, amikor a miniszterelnök csütörtökön az ENSZ közgyűlése elé lép. A palesztinok azonban azt szeretnék elérni, hogy a világszervezet megítélésében a Gázai övezet továbbra is megszállt területnek számítson, hiszen Izrael ellenőrzi az övezet földi, vízi és légi határait. Mahmud Abbasz palesztin elnök a tervekkel ellentétben nem utazik New Yorkba az ENSZ közgyűlésére, mert személyesen szeretné felügyelni a palesztin hatalomátvételt Gáza fölött.

A Palesztin Politikatudományi Kutatóközpont közvélemény-kutatása szerint a palesztinok 40 százaléka az izraeli kivonulás "győzelmét" a Hamasz mozgalomnak tulajdonítja, csupán 21 százalék a palesztin hatóságnak és 11 százalék a Fatahnak. A megkérdezettek 62 százaléka elutasítja az Izrael elleni fegyveres támadásokat az övezetből, 64 százalékuk szerint pedig a kivonulás javítani fog gazdasági helyzetükön.

Palesztin rendõr ünnepli az izraeli kivonulást
Palesztin rendõr ünnepli az izraeli kivonulást
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.