Jönnek-mennek a szóvivők

Információink szerint a napokban "profilváltás" történt a szóvivőknél: László Boglár a jövőben elsősorban a kormányfő sajtóügyeivel foglalkozik majd, míg Batiz Andrásé lesz a klasszikusan értelmezett szóvivői szerep. Batiz, bár kapott ilyen értelmű fölkérést, nem akar képviselőjelölt lenni 2006-ban.

Bár többen is kapacitálták, hogy induljon a parlamenti választásokon, valószínű, hogy Batiz András kormányszóvivő nem lesz képviselő a szocialista párt színeiben - úgy tudjuk, érdekli ugyan a politika, de annyira azért nem akarja eljegyezni magát vele, hogy pártpolitikusként üljön a parlamentben.

Az eddigi kormányszóvivők későbbi karrierje meglehetősen vegyes. Az első, Bányász Rezső volt diplomata, a Tájékoztatási Hivatal egykori elnöke például kilenc hónapos tevékenysége után nagykövet lett Kanadában, miután egyik nyilatkozata nem nyerte el Grósz Károly akkori miniszterelnök tetszését. Az őt követő ifj. Marosán György a Németh-kormányban is vitte a szót, de 1989-ben visszatért eredeti szakmájához, most pedig a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Főiskolai Karán tanít. Utódja Bajnok Zsolt újságíró lett, aki 1990-ben szintén eredeti foglalkozását folytatta.

Az első szabadon választott kormány első szóvivője László Balázs újságíró, később konzul lett New Yorkban, hogy utána visszatérjen az íráshoz. Az év szeptemberétől Juhász Judit rádiós újságíró vitte a szót. Ő 1994 után is ezen a pályán maradt: a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szóvivője lett.

A Horn-kormány szintén egy rádiós hölgyet nyert meg, Forró Evelyn személyében. 1995 februárjától eredeti szakmájában folytatta - hogy miért, az pontosan nem derült ki, éppen szabadságon volt, amikor felmondtak neki -, majd diplomata férjével külföldre távozott. Egy újabb rádiós, Csák Elemér következett a sorban, ő négy hónapig volt szóvivő. Távozása okáról szintén nem beszéltek. Sokkal zajosabb volt Havas Henrik rádiós-televíziós újságíró hivatalban töltött hat napja. A "kormány kommunikációjával foglalkozó címzetes államtitkárát" kinevezésétől kezdve piszkálta a sajtó, de a lemondáshoz az vezetett, hogy stábja egyik tagjáról kiderült: csalás miatt rendőrségi eljárás indult ellene. Végül Horn Gyula miniszterelnöknek elege lett a válogatásból, s a Miniszterelnöki Hivatalt akkor még államtitkári rangban vezető Kiss Elemérre bízta a kormányszóvivői feladatokat. Ő tehát kakukktojás - nem főállású szóvivő volt.

Az Orbán-kormány sokkal szerencsésebbnek bizonyult: Borókai Gábor újságíró négy évig volt a kormány arca. Ő is visszatért eredeti szakmájához, előbb a Hír Tévénél, majd a megújuló Heti Válasznál folytatta.

Az első politizáló és eddigi legfiatalabb kormányszóvivő Gál J. Zoltán volt, aki szintén újságíróból lett a Medgyessy-kabinet sokat - főleg a diploma hiánya miatt - támadott szóvivője. A miniszterelnöknek azonban megrendült benne a bizalma, ezért bő két év után távozni kényszerült, hogy aztán a Gyurcsány-kormány egyik legbefolyásosabb tagjaként, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkáraként térjen vissza. A köztes időben Gulyás Erika, addigi helyettese vitte a szót. A szintén rádiós múltú szóvivő Medgyessy Péterrel maradt; a volt miniszterelnök sajtóügyeit intézi. A Gyurcsány-kormánynak már két, egyenlő rangú szóvivője van, László Boglár újságíró, és az egyik kereskedelmi televízióból ismert Batiz András. Információink szerint azonban a napokban "profilváltás" történt: László Boglár a jövőben elsősorban a kormányfő sajtóügyeivel foglalkozik majd, míg Batizé a klasszikusan értelmezett szóvivői szerep.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.