Illés bizalmas kormányzati iratot mutatott be a géntechnológia ügyében
Illés a budapesti, a Nyergesújfalu-Tát környékén tervezett, veszélyes hulladékégetésre is alkalmas cementipari beruházás ügyében tartott sajtótájékoztatóján mutatta be a hozzá is eljutott, 2005. augusztusi keltezésű, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint az igazságügyi tárca által előterjesztendő tervezetet a géntechnológiai tevékenységről szóló 1998. évi törvény módosításáról.
A képviselő szerint ebből az látszik, hogy "a hazug embert könnyebb és gyorsabb utolérni, mint a sánta kutyát".
Magda Sándor, az MSZP-frakció agrár-és vidékfejlesztési munkacsoportjának vezetője múlt csütörtökön azt mondta: nincs olyan törvénytervezet, amelyről Illés Zoltán beszélt. Illés Zoltán aznapi sajtótájékoztatóján pártja nevében felszólította a kormányt, hogy vonja vissza azt a törvénymódosító javaslatot, amely lehetővé tenné Magyarországon a génmanipulált növények szabadföldi termesztését.
Magda akkor azt mondta, hogy 2005-ben a magyar parlament és az EU is elfogadta azt a védzáradékot, amely kimondja, hogy Magyarországon nem termeszthetnek génmanipulált növényeket.
Illés vasárnap bemutatta a bizalmasnak minősített, de nem titkosított anyag ötödik oldalának egyik mondatát, amely lehetővé tenné, hogy a magyar mezőgazdaságban, nagyobb területeken géntechnológiával kezelt növényeket termeszthetnének, együtt nem génmanipulált növényekkel.
A képviselő elmondta, hogy az Országgyűlés menetrendjét nézve novemberben kerülne a Ház elé az előterjesztés.
Magda Sándor erre reagálva megismételte: 2005-ben a magyar parlament és az EU is elfogadta azt a védzáradékot, amely kimondja, hogy Magyarországon nem termeszthetnek génmanipulált növényeket. Ez addig így is lesz, amíg a parlament ezt nem változtatja meg - mondta.
Hangsúlyozta: mint a mezőgazdasági bizottság elnöke és az MSZP agrárpolitikai tagozatának vezetője ígérheti, hogy a bizottság a választásokig hátralévő időben biztosan el fogja utasítani azt a javaslatot, amely megengedné a génmanipulált növények termesztését, forgalomba hozatalát.
Hozzátette: arra viszont szükség van, hogy kidolgozzák a vonatkozó szabályokat, a tevékenység korlátait, ha esetleg később mégis engedélyeznék a génmanipulált növények termesztésének bevezetését. Szavai szerint az unió tagállamaiban minden érintett minisztérium ezen dolgozik, és erről szól az a tervezet is, amelyet Illés Zoltán bemutatott. Hangsúlyozta: amit a minisztérium tesz, az "nem engedélyezés, hanem szabályozás".
Hozzátette: elképzelhető, hogy a jövőben a génmanipulált termékek nem élelmiszerek lesznek, hanem az iparban használják fel őket, például génmódosított kukoricából készülhet üzemanyag.
(MTI)