Felmentették az amerikai katasztrófavédelmi hivatal vezetőjét
Értesülések szerint felmentették pénteken Michael Brownt, az amerikai szövetségi katasztrófavédelmi hivatal igazgatóját. Két magát megnevezni nem kívánó washingtoni illetékes szerint Brownt visszarendelték a Louisiana állambeli Baton Rouge-ból a fővárosba. Helyét Thad W. Allen altengernagy, az amerikai parti őrség egyik parancsnoka veszi át, aki korábban a New Orleans-i mentőakciókat felügyelte. Brown már napok óta a támadások kereszttűzében állt amiatt, hogy a kormányzat lassan reagált a hurrikánra.
Tizenegy nappal a Katrina hurrikán áthaladása után több mint 720 ezrenélnek az Egyesült Államok déli területein, akikhez nem jut el azelektromos áram. A vihar miatt 4,5 millió lakás és üzleti létesítmény maradt villany nélkül, és a teljes helyreállítás hónapokba is beletelhet, noha az érintett vállalat a hét végére jelentős javulást ígért. A legtöbben Louisiana államban vannak áramszolgáltatás nélkül, de Alabama, Mississippi és Florida államban is vannak károsultak.
Elérhetik a 125 milliárd dollárt a Katrina hurrikán okozta károk egy amerikai kockázatkezelő társaság pénteken közzétett becslései szerint. A Risk Management Solutions (RMS) nevű, természeti katasztrófákra szakosodott cég szerint a károk legalább fele adódik abból, hogy New Orleanst elárasztotta a víz. A város mintegy 60 százaléka vízben áll.
Minden második amerikai áthelyezné New Orleanst
Az amerikaiak több mint fele szerint más helyen kellene újraépíteni a túlságosan alacsonyan fekvő New Orleanst, amelynek nyolcvan százaléka víz alá került a Katrina hurrikán átvonulása után.
Az AP amerikai hírügynökség megbízásából készült felmérés pénteken ismertetett eredményei szerint a megkérdezettek 54 százaléka magasabban fekvő, biztonságosabb helyre telepítené át a 484 ezres világvárost, amely átlagosan hat lábbal (mintegy 180 centiméterrel) a tengerszint alatt terül el.
A kormányzati katasztrófaelhárítást ért bírálat megmutatkozik a George Bush amerikai elnöknek adott lesújtó értékelésben is: a válaszadók csak 39 százaléka elégedett az elnök tevékenységével - ez a legalacsonyabb érték azóta, hogy a hírügynökség 2003 decemberében elkezdte annak felmérését, mekkora közmegelégedettség övezi Bush munkáját.
A vizsgálatba bevontak csaknem kétharmada, 65 százaléka vélekedett úgy, hogy az Egyesült Államok általában rossz úton halad - hat százalékkal több, mint augusztusban. Kétharmaduk volt azon a véleményen, hogy a washingtoni kormány nem készült fel megfelelően a természeti csapásra. Körülbelül ugyanekkora számban mondták, hogy az érintett szövetségi államok és körzetek hatóságai nagyrészt maguk voltak felelősek a vontatott segítségnyújtásért.
A feketék különösen haragszanak Bushra: 78 százalékuk okolta az elnököt a gyatra reagálásért, szemben a fehérek 48 százalékával. A megkérdezettek harmada úgy gondolja: a segítségnyújtás gyorsabb lett volna, ha az áldozatok túlnyomó többsége nem a feketék és a szegények közül került volna ki. A tragédiával kapcsolatban a leggyakrabban megfogalmazott érzés a düh volt: kétharmaduk mondta magát nagyon mérgesnek amiatt, hogy a segítség olyan lassan érkezett.
A nyomasztó hangulat nem szegte kedvét az emberek adakozókedvének: több mint 80 százalékuk adott már pénzt a hurrikán áldozatainak. Az Ipsos közvélemény-kutató intézet szeptember 6. és 8. között végezte a felmérést 1002 felnőtt megkérdezésével. A hibahatár 3 százalékpont.
52 milliárdos segélyt kap a katasztrófa sújtotta vidék
Az amerikai törvényhozás mindkét háza elfogadta, az elnök pedig jóváhagyta egyetlen nap alatt azt a törvényt, amely 51,8 milliárd dollárral megnöveli a Katarina hurrikán következményeinek felszámolására szolgáló, eddigi tízmilliárdos összeget.
A képviselőház túlnyomó többséggel, a szenátus ellenszavazat nélkül fogadta el csütörtökön a törvényt, s ezzel 62,3 milliárd dollárra nőtt a segítségre szánt pénz, de George Bush elnök figyelmeztetett, hogy újabb kérésekkel állhat elő. Egyes törvényhozók azt sem tartják kizárhatónak, hogy a katasztrófakárok végösszege elérheti a 150-200 milliárd dollárt.
Megkezdték annak a programnak a végrehajtását is, amelynek értelmében a károsultak között kétezer dollárral feltöltött bankkártyát osztanak szét, amellyel alapvető fogyasztási cikkeket vásárolhatnak.
Segélykoncertet ad a magyar nagykövet
A washingtoni magyar nagykövetség a clevelandi House of Blues, valamint a Rock and Roll Dicsőségcsarnok és Múzeum jótékonysági koncertet szervez szeptember 28-ra a Katrina hurrikán károsultjainak a megsegítésére. A clevelandi eseményen Simonyi András nagykövet alkalmi rockzenekara, a Készségesek Koalíciója lép fel. Az együttes tagja Jeff "Skunk" Baxter, a Steely Dan és a Doobie Brothers volt gitárosa, aki jelenleg a Pentagon rakétavédelmi tanácsadója
Az együttes dobosa Alexander Vershbow korábban moszkvai, jelenleg Dél-Koreába kinevezett amerikai nagykövet, Lincoln Bloomfield, a Palmer Coates nemzetközi tanácsadó cég elnöke, volt külügyi államtitkár, és Daniel Poneman volt elnöki tanácsadó. A 25, illetve 50 dolláros jegyekből származó bevételt az amerikai vöröskereszt kapja.(MTI)