Felmentették az amerikai katasztrófavédelmi hivatal vezetőjét

720 ezer ember még mindig nem kap áramot az USA déli területein, miközben Bush elnök lakossági megítélése egyre rosszabb.

Értesülések szerint felmentették pénteken Michael Brownt, az amerikai szövetségi katasztrófavédelmi hivatal igazgatóját. Két magát megnevezni nem kívánó washingtoni illetékes szerint Brownt visszarendelték a Louisiana állambeli Baton Rouge-ból a fővárosba. Helyét Thad W. Allen altengernagy, az amerikai parti őrség egyik parancsnoka veszi át, aki korábban a New Orleans-i mentőakciókat felügyelte. Brown már napok óta a támadások kereszttűzében állt amiatt, hogy a kormányzat lassan reagált a hurrikánra.

Tizenegy nappal a Katrina hurrikán áthaladása után több mint 720 ezrenélnek az Egyesült Államok déli területein, akikhez nem jut el azelektromos áram. A vihar miatt 4,5 millió lakás és üzleti létesítmény maradt villany nélkül, és a teljes helyreállítás hónapokba is beletelhet, noha az érintett vállalat a hét végére jelentős javulást ígért. A legtöbben Louisiana államban vannak áramszolgáltatás nélkül, de Alabama, Mississippi és Florida államban is vannak károsultak.

Elérhetik a 125 milliárd dollárt a Katrina hurrikán okozta károk egy amerikai kockázatkezelő társaság pénteken közzétett becslései szerint. A Risk Management Solutions (RMS) nevű, természeti katasztrófákra szakosodott cég szerint a károk legalább fele adódik abból, hogy New Orleanst elárasztotta a víz. A város mintegy 60 százaléka vízben áll.

Minden második amerikai áthelyezné New Orleanst

Az amerikaiak több mint fele szerint más helyen kellene újraépíteni a túlságosan alacsonyan fekvő New Orleanst, amelynek nyolcvan százaléka víz alá került a Katrina hurrikán átvonulása után.

Az AP amerikai hírügynökség megbízásából készült felmérés pénteken ismertetett eredményei szerint a megkérdezettek 54 százaléka magasabban fekvő, biztonságosabb helyre telepítené át a 484 ezres világvárost, amely átlagosan hat lábbal (mintegy 180 centiméterrel) a tengerszint alatt terül el.

A kormányzati katasztrófaelhárítást ért bírálat megmutatkozik a George Bush amerikai elnöknek adott lesújtó értékelésben is: a válaszadók csak 39 százaléka elégedett az elnök tevékenységével - ez a legalacsonyabb érték azóta, hogy a hírügynökség 2003 decemberében elkezdte annak felmérését, mekkora közmegelégedettség övezi Bush munkáját.

A vizsgálatba bevontak csaknem kétharmada, 65 százaléka vélekedett úgy, hogy az Egyesült Államok általában rossz úton halad - hat százalékkal több, mint augusztusban. Kétharmaduk volt azon a véleményen, hogy a washingtoni kormány nem készült fel megfelelően a természeti csapásra. Körülbelül ugyanekkora számban mondták, hogy az érintett szövetségi államok és körzetek hatóságai nagyrészt maguk voltak felelősek a vontatott segítségnyújtásért.

A feketék különösen haragszanak Bushra: 78 százalékuk okolta az elnököt a gyatra reagálásért, szemben a fehérek 48 százalékával. A megkérdezettek harmada úgy gondolja: a segítségnyújtás gyorsabb lett volna, ha az áldozatok túlnyomó többsége nem a feketék és a szegények közül került volna ki. A tragédiával kapcsolatban a leggyakrabban megfogalmazott érzés a düh volt: kétharmaduk mondta magát nagyon mérgesnek amiatt, hogy a segítség olyan lassan érkezett.

A nyomasztó hangulat nem szegte kedvét az emberek adakozókedvének: több mint 80 százalékuk adott már pénzt a hurrikán áldozatainak. Az Ipsos közvélemény-kutató intézet szeptember 6. és 8. között végezte a felmérést 1002 felnőtt megkérdezésével. A hibahatár 3 százalékpont.

52 milliárdos segélyt kap a katasztrófa sújtotta vidék

Az amerikai törvényhozás mindkét háza elfogadta, az elnök pedig jóváhagyta egyetlen nap alatt azt a törvényt, amely 51,8 milliárd dollárral megnöveli a Katarina hurrikán következményeinek felszámolására szolgáló, eddigi tízmilliárdos összeget.

A képviselőház túlnyomó többséggel, a szenátus ellenszavazat nélkül fogadta el csütörtökön a törvényt, s ezzel 62,3 milliárd dollárra nőtt a segítségre szánt pénz, de George Bush elnök figyelmeztetett, hogy újabb kérésekkel állhat elő. Egyes törvényhozók azt sem tartják kizárhatónak, hogy a katasztrófakárok végösszege elérheti a 150-200 milliárd dollárt.

Megkezdték annak a programnak a végrehajtását is, amelynek értelmében a károsultak között kétezer dollárral feltöltött bankkártyát osztanak szét, amellyel alapvető fogyasztási cikkeket vásárolhatnak.

Segélykoncertet ad a magyar nagykövet

A washingtoni magyar nagykövetség a clevelandi House of Blues, valamint a Rock and Roll Dicsőségcsarnok és Múzeum jótékonysági koncertet szervez szeptember 28-ra a Katrina hurrikán károsultjainak a megsegítésére. A clevelandi eseményen Simonyi András nagykövet alkalmi rockzenekara, a Készségesek Koalíciója lép fel. Az együttes tagja Jeff "Skunk" Baxter, a Steely Dan és a Doobie Brothers volt gitárosa, aki jelenleg a Pentagon rakétavédelmi tanácsadója

Az együttes dobosa Alexander Vershbow korábban moszkvai, jelenleg Dél-Koreába kinevezett amerikai nagykövet, Lincoln Bloomfield, a Palmer Coates nemzetközi tanácsadó cég elnöke, volt külügyi államtitkár, és Daniel Poneman volt elnöki tanácsadó. A 25, illetve 50 dolláros jegyekből származó bevételt az amerikai vöröskereszt kapja.(MTI)

A visszahúzódó víz után egyre több holttest kerül elõ
A visszahúzódó víz után egyre több holttest kerül elõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.