Az építőipar nehezen fehéredik

A munkások csaknem harmada feketén dolgozott azon a három budapesti építkezésen, amelyen tegnap tartottak munkaügyi razziát. Az ellenőrök az elmúlt három hónapban országszerte már csaknem 800 millió forint bírságot szabtak ki feketemunka miatt.

Az Autóker Holding Rt. által épített Marina part lakóparkban idén már másodjára tartottak munkaügyi ellenőrzést: a felügyelők arra is kíváncsiak voltak, mennyire hatásosak a korábbi intézkedések. A legutóbbi vizsgálatot február 17-én tartották, most az akkor talált jogsértésekhez hasonlókat találtak. Ez alkalommal 64 munkáltató 253 dolgozóját ellenőrizték. Az építkezésen 56 külföldi dolgozott, közülük tizenegynek nem volt munkavállalási engedélye, egynek pedig lejárt a tartózkodási engedélye.

- A 197 magyar dolgozó közül 91-nek nem volt írásos munkaszerződése, és nem volt bejelentve az EMMÁ-ba sem - ismertette az ellenőrzés eredményét Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) elnöke. A munkaidő-nyilvántartást 77 dolgozó esetében nem vezette pontosan munkaadója. Ennek hiányában viszont a felügyelők nem kapnak pontos képet arról, hogy a munkáltató betartja-e a munkaidőre, pihenőidőre, valamint a szabadnapokra vonatkozó jogszabályokat.

A XI. kerületben két további építkezésen vizsgálódott tegnap délután az OMMF, a rendőrség és a határőrség: 36 munkáltató 189 dolgozójának munkaviszonyát ellenőrizték. Az ott dolgozó 69 külföldi állampolgárból négynek nem volt munkavállalási engedélye. - A magyar munkavállalók közül 42-en dolgoztak feketén, bejelentés nélkül, továbbá 67 dolgozó munkaidő-nyilvántartásánál bukkantunk szabálytalanságokra - mondta Gerőfi László, az OMMF Fővárosi Felügyelőségének igazgatóhelyettese. A három helyszínen összesen 16 millió forint bírságot szabtak ki súlyos munkaügyi szabálytalanságokért, a külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásáért pedig több mint négymilliót.

A foglalkoztatás jogszerűségét vizsgáló ellenőrzésben 35 fővárosi, illetve a Pest megyei felügyelőséghez tartozó munkaügyi felügyelő, 19 határőr, s csaknem 60 rendőr vett részt. A munkaügyi felügyelők a hamarosan megalakuló régiós felügyelet főpróbáját is megtartották a közös akció során, s az eddigi tapasztalatok alapján a két szervezet integrációja várhatóan zökkenőmentes lesz. Hamarosan ugyanis szervezetileg is elválik majd egymástól az OMMF két alaptevékenysége: szeptember 15-től a közép-magyarországi régióban megalakul a Fővárosi és Pest Megyei Munkabiztonsági Felügyelőség, illetve a Fővárosi és Pest Megyei Munkaügyi Felügyelőség.

- Az ellenőrzésben az augusztusban újonnan felvett és kiképzett felügyelők is részt vettek. A munkaügyi ellenőrök számát százzal emelik: az első ötven munkatársat augusztustól alkalmazza a szervezet, közülük 23 kiképzése már be is fejeződött. Októberben további ötven dolgozót vehet fel az OMMF. Az elnök szerint a hat-hétszázmillió forintba kerülő létszámbővítés révén évente legalább 35 ezer feketefoglalkoztatást tudnak feltárni, amely legalizálva hat-hétmilliárd forint bevételt jelenthet a költségvetésnek.

- A júliusban elrendelt, a feketemunka feltárását célzó vizsgálat során eddig háromezer munkáltatónál, 10534 munkavállalót érintően állapítottunk meg szabálytalanságokat - közölte Papp István. A 654 illegális külföldi munkavállaló miatt 186 millió, a bejelentés nélkül foglalkoztatott magyar állampolgárok miatt pedig 600 millió forint munkaügyi bírságot szabtak ki a felügyelők az elmúlt három hónapban.

? A munkaügyi központoknak húszezer munkavállaló elbocsátását, 4400 új munkahely létesítését és 33 ezer dolgozó felvételét jelezték a cégek a január-július közötti időszakban - tette közzé a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium.

Ellenõrzés a Marina part építkezésén
Ellenõrzés a Marina part építkezésén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.