Ezer oldal az ENSZ hiányosságairól
Az ENSZ jelen formájában nem alkalmas az olyan átfogó akciók lebonyolítására, mint amilyen az iraki "olajért élelmiszert" program volt. Ez a világszervezet történetének legnagyobb botrányát vizsgáló bizottság jelentésének legfontosabb megállapítása. Az amerikai jegybank szerepét betöltő fed volt elnöke, Paul Volcker által vezetett testület ötkötetes, összesen több mint ezeroldalas jelentése a hiányosságokért egyszerre bírálja az ENSZ felépítését, Kofi Annan főtitkárt és kanadai helyettesét, Louise Frechette-et, valamint a Biztonsági Tanács állandó tagjait.
A dokumentum szerint hiba volt, hogy az Irakkal az olajeladásokról és a humanitárius szállítmányokról kötött megállapodás túl nagy mozgásteret hagyott Szaddám Huszeinnek. A program manipulálása révén Bagdad az évek során 10,2 milliárd dollár jogtalan bevételre tett szert, amit a rezsim céljaira fordítottak. Irak maga választhatta meg, kinek adja el az olajat, és kitől vesz gyógyszert, illetve élelmiszert. A programban részt vevő 4500 vállalatnak a fele kenőpénzt fizetett, közülük feltűnően sok volt a közös tulajdonú, de oroszországi bejegyzésű cég.
Az ENSZ reformját is tárgyaló, jövő heti államfői csúcsértekezlet előtt a jelentés megállapítja, hogy a világszervezetnek sürgős átalakításra van szüksége, ha meg akar felelni a kor kihívásainak. Létre kellene hozni egy végrehajtói csúcsvezetői posztot, és független könyvvizsgáló cégnek kellene kiadni a világszervezet számviteli ellenőrzését.
Kofi Annan támogatásáról biztosította a reformokat, amelyeket a fejlődő világbeli tagországok egy része azért ellenez, mert a szegényebb államok befolyását félti. A főtitkár a jelentés közzététele után ismét közölte, hogy nem mond le, jóllehet amerikai bírálói újra távozásra szólították fel. Az USA hivatalosan nem követeli, hogy Annan a mandátuma lejárta előtt adja fel posztját, de nem is támogatja a túlélésért harcoló főtitkárt.