A gamma-kés Európába indul
A magyar delegáció, amelyben öt miniszter és számos üzletember is részt vesz, első kínai napján főképp gazdasági ügyekre koncentrált.
Gyurcsány, valamint az őt kísérő miniszterek azt emelték ki, hogy a közép-európai térségben Magyarország élen jár a Kínához fűződő kapcsolatrendszer kiépítésében, s ezt az időleges helyzeti előnyünket praktikus lenne valóságos jövőbeni gazdasági előnnyé formálni. Ebben kétségtelen szerepe lehet a kormányzat által kialkudott-kitaposott ösvényeknek, a valódi kontaktusokat azonban a vállalati, a kulturális, az oktatási és egyéb szférák képviselői teremthetik meg.
Tegnap egy befektetői fórumon és egy turisztikai szimpóziumon igyekeztek a felek elindulni, helyenként továbbmenni ezen az úton. Párhuzamosan három kész szerződést is aláírtak. A Malév és a Hainan Airlines (HA) úgynevezett járatmegosztási szerződésével lényegében prolongálták a Budapest-Peking járat eddigi kereteit. Gyurcsány emellett találkozott a HA vezetőivel, s tárgyaltak a fejlesztés lehetőségeiről is (a járat továbbmehetne Sanghajig, lehetne rajta első osztály). A magyar vezetők szerint nem esett szó a Malév privatizációjáról. Ugyancsak szerződést írt alá az informatikai tárca Shenzhen városával, ahol hamarosan megnyílik a magyar információs technikai képviselet.
Kóka János gazdasági miniszter jelenlétében írt alá szerződést a Shanghai Gammastar és az SCP Kft. egy új gyógyászati technológia, az úgynevezett gamma-kés vásárlásáról és magyarországi telepítéséről. Az eszköz - amely a kínai Song Shipeng találmánya - sugárral, tizedmilliméternyi pontossággal rombolja az emberi testben tenyésző tumorokat, méghozzá állítólag úgy, hogy az egészséges szövetekben nem tesz kárt. A technológia nagyon új, az eszközből mindössze kettőszáz működik a világon, s Európában jövő áprilisban a magyarországi lesz az első a Semmelweis Egyetemen. A szerződés értéke körülbelül egymilliárd forint.