Ellenzéki ködszurkálás génügyben
"Felszólítjuk a kormányt, hogy vonja vissza azt a törvénymódosító javaslatot, amely lehetővé tenné Magyarországon a génmanipulált növények (GMO-k) szabadföldi termesztését" - fogalmazta meg álláspontjuk lényegét Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa a párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Illés szerint a változtatás lehetővé tenné génmanipulált növények, például kukorica nagyüzemi termesztését.
- A kormány jelentse ki, hogy Magyarország mentes marad a genetikailag manipulált növénytermesztéstől, és mindaddig tartsa fenn ezt az álláspontot, amíg tudományos biztonsággal nem állapítható meg, hogy a génmanipulált növények nem károsak az egészségre - hangsúlyozta a politikus. Azt is hozzátette: levélben arra kéri a Magyar Tudományos Akadémia elnökét, hogy hozzon létre egy olyan testületet, amely állást foglal az ügyben.
A lapunk által megkérdezett szakértők - köztük az "ellenoldal", vagyis a GMO-k kiszorításáért küzdő zöldek - szerint a szóban forgó törvénymódosítás nem a módosított növények beengedéséről szól: erre nem is lenne szükség, hiszen nincs hatályban általános érvényű tiltó jogszabály. A kormány valójában a génmódosított és a "hagyományos" növények egymás mellett termesztésének szabályait kívánja törvénybe foglalni, amit az összes többi uniós tagállam is megtesz, és amit a biotechnológiával foglalkozó cégek is sürgetnek, épp a világos játékszabályok igénye miatt. Az EU területéről egyébként nem lehet kitiltani a GMO-kat, arra viszont az egyes tagállamoknak joguk van, hogy néhány fajta esetében - tudományosan megalapozott aggályok esetén - moratóriumot hirdessenek az adott növényre - ezzel a lehetőséggel már Magyarország is élt.