Nyitva van az uniós pénzcsap
A Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) keretében a már támogatott projektek 1667 települést érintenek. Ez az ország önkormányzatainak csaknem a fele. A fejlesztések összértéke 820 milliárd forint. Ez 33621 új munkahelyet, illetve százezer már meglévő munkahely megőrzését jelenti - ez az eddigi mérlegünk.
Kiss Péter kancelláriaminiszter tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón megerősítette tegnapi információnkat: a visegrádi országok közül Magyarország áll a legjobban a források lehívása szempontjából, hiszen a szerződésekkel már lekötötte a 2006 végéig rendelkezésre álló támogatási források 58 százalékát. A magyarországi kifizetések a keret tíz százalékát érintik (csaknem 67 milliárd forintról van szó), szemben a csehországi 1,1, a lengyel 4,5 és a szlovákiai 3,3 százalékkal. A kifizetések hatására 620 településen kezdődött meg - illetve fejeződött már be - a fejlesztési program, ez összesen 2444 projektet jelent.
Csak néhány példa: a kiskunfélegyházi Darvas József Általános Iskola infrastrukturális fejlesztésének teljes költségvetése 229,5 millió forint, amelynek megvalósításához 218 millió forint támogatást kaptak a Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében. Az 1980-ban épült 24 tantermes, leromlott állapotban lévő általános iskola épületének helyreállítása során hőszigetelték a külső falakat, korszerűsítették a fűtés- és a melegvíz-ellátó rendszert, felújították, illetve kicserélték az elektromos hálózatokat és világítótesteket. A rekonstrukció során akadálymentesítették az iskolát, kiépítették az informatikai hálózatot, kialakították a számítástechnikai termeket, fölújították a tornatermet.
Szabolcsbákán a helyi önkormányzat a községi óvoda épületének és udvarának korszerűsítésére nyert 20 millió 462 ezer forintot. Az erről szóló szerződést április 24-én írták alá - a beruházás augusztus 18-án már el is készült.
A beérkezett 24345 pályázatból már több mint 15 ezret bíráltak el. A támogatott projektek aránya az NFT-keret arányában 75 százalékos, öszszege 513,3 milliárd forint. Kiss Péter jelezte: a 2007-ben induló második fejlesztési terv az első "tízszeres nagyságrendjét fogja jelenteni fejlesztésben Magyarország számára".
Kiss Péter az uniós be- és kifizetések egyenlegét ismertetve azt is közölte: Magyarország tavaly 76 milliárd, idén pedig várhatóan mintegy 95 milliárd forint plusszal zárja az évet.
Nógrádi Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője ugyanakkor közleményben tudatta: Magyarország 2004-ben többet fizetett be költségvetési forrásból az uniós intézményekhez, mint amennyi tőlük kapott pénzt felhasznált a büdzsé. Véleménye szerint a kormány olyan pénzekről beszél, amelyek vagy nem léteznek, vagy a kabinet visszatartja a címzettektől. Ezt a Fidesz által már régóta hangoztatott állítást egyszer már helyre tette Baráth Etele, az európai uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter, aki azt mondta: mindenkinek igaza van, inkább csak eltérő értelmezésről van szó. Vagyis: más a helyzet, ha a költségvetést vizsgáljuk, s más, ha az ország egyenlegét nézzük. Az uniós támogatások ugyanis a kincstárba érkeznek, s nem szerepelnek a büdzsében.