Magdolna-negyed: szociális életmentés
Az ősszel kezdődő program során nemcsak az épületeket és a közterületeket hozzák rendbe - arra is törekszenek, hogy az ott lakók életkörülményei is javuljanak. Az elképzelés szerint a negyedben lakó szegény családok munkához juthatnának, és ehhez kapcsolódó képzéseket is kínálnak nekik - jelentette be tegnap Csécsei Béla józsefvárosi polgármester és Geberle Erzsébet, a Városháza szociális és lakásügyi bizottságának elnöke.
A Nagyfuvaros utca-Népszínház utca-Fiumei út-Baross utca-Koszorú utca-Mátyás tér által határolt városrészben 12 ezren laknak. Többségük hátrányos helyzetű családban él. Sok a munkanélküli, az iskolázottság terén óriási a lemaradás. A négy éven át tartó, és több mint nyolcszázmillió forintba kerülő akció célja, hogy a szociális városrehabilitáció okozta változások "a sarki fűszerestől a Mátyás téri parkon át a többgyermekes roma családig mindenhol érezhetők legyenek".
A Magdolna-negyedben legalább ezer lakást kell korszerűsíteni, és rezsitámogatást nyújtva elérni, hogy az ott lakók ott is maradhassanak. A felújított utcákba fasorokat telepítenek, kialakítanak új közparkot, és épül egy közösségi ház is. A tervek szerint megkétszereznék a városrészben élő diplomások számát, és cél az is, hogy minden negyven évnél fiatalabb elvégezze legalább az általános iskolát. A negyed egyetlen oktatási intézményébe, az Erdélyi utcai iskolába szinte csak roma gyerekek járnak, ezért első lépésként az intézményt összevonják egy közeli gimnáziummal, és 12 osztályos iskolát alakítanak ki.
A négyéves program következő eleme két másik, szociálisan leszakadt térség - a ferencvárosi Dzsumbuj és a kőbányai Bihari utca környéke - szociális rehabilitációja lesz.