Vizsga a matúráról

A Kehi az idei érettségi- botrány nyomán végzett vizsgálata után személyi felelőst nem talált, lazaságot annál többet. Azt ajánlják: a jövőben a feladatlapok C védelmi kategóriába tartozó biztonsági okmánynak minősüljenek.

Két adat: két évvel ezelőtt az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont több mint 83 ezer példány érettségi tételt 250 ezer oldalon sokszorosított, a rég bevált módszer szerint, vagyis nem volt szükség külső nyomdára, raktárra, s a szállítást is maguk intézték. Az idén a dolguk, az érettségi rendszer átalakítása miatt, jóval nagyobb volt: 115 ezer diák 480 ezer matúráját kellett megszervezniük. A különböző feladatsorok, tételcsomagok 22 millió oldalt tettek ki. Nem csoda hát, hogy a régi, kissé laza gyakorlat, legalábbis ami a titokvédelmet illeti, csődöt mondott. De nem szigorították az új, jóval szerteágazóbb feladatnak megfelelően a jogszabályokat - sem a tételek átvétele és tárolása, sem felbontásuk körülményei nincsenek teljeskörűen szabályozva. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálata személyi felelősséget nem állapít meg, azt viszont igen, hogy a titokvédelem rendszere nem volt megfelelő, sem a minisztérium, sem pedig a szervezetei nem az ügyiratkezelés szabályainak megfelelően tartották nyilván az iratokat, és a titkos ügykezelést sem építették ki.

Jellemző, hogy a közbeszerzési eljárásról szóló felhívásban, de a szerződésben megfogalmazott feltételek között sem szerepelt, hogy a kétszintű érettségi vizsga feladatlapjai szolgálati titoknak minősülnek. A Kehi több visszásságra is fényt derített, ám éppen a rendszer lazasága miatt a tételek útját nehezen lehet nyomon követni, így azt is nehéz megállapítani, hogy végül hol következhetett be a botrányt kiváltó titoksértés. A hivatal ezért azt javasolja, hogy a jövőben a feladatlapok C védelmi kategóriába tartozó biztonsági okmánynak minősüljenek. (Ez szigorú biztonsági követelményeket ró a gyártóra, az illetéktelen kezekbe kerülés pedig súlyos büntetéssel járhat.) Az Állami Számvevőszék, valamint a Kehi javaslatait az oktatási tárca elfogadta. Ezek között egyébként nem csupán a szigorúbb titokvédelem szerepel, hanem a korábban felmerült kifogások orvoslása is, például a gyártás, tárolás, szállítás idejének csökkentése. És még valami: a minisztérium megvizsgáltatja, miként lehetne már jövőre az internet kínálta lehetőségeket kihasználni a tételek továbbításánál.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.