Katrina szegényei

Sem Amerikát, sem New Orleans városát nem kell félteni. Általános, sőt történelmi tapasztalat, hogy egy erős civilizáció és egy erős gazdaság viszonylag gyorsan magához tud térni egy fizikai jellegű sokkból - most is ez történik majd.

Meglehet ugyan, hogy a Katrina hurrikán sújtotta három állam (Alabama, Mississippi, Louisiana) rehabilitálásának összköltsége eléri végül a száz-százötvenmilliárd dollárt, s ez a fantasztikus pénztömeg akár féltrillióra is feltornázhatja a szövetségi költségvetés idei passzívumát - de Amerika ezt is el fogja viselni. Nincs apokalipszis. New Orleans megint élni fog. A városnak - szerencsétlensége mellett - egyetlen szerencséje, hogy magasabban fekvő idegenforgalmi vonzáscentrumai (az a csodálatos francia negyed, benne a jazzes Bourbon Streettel, de a kertváros is, a hajdani dohány- és gyapotültetvényesek gyönyörű villáival) viszonylag kevésbé károsodtak, amiképp kereskedelmi kikötői is. A Mississippi folyó megmarad kereskedelmi ütőérnek; a New Orleans környéki kikötők meg tovább bonyolítják le az Egyesült Államok gabonaexportjának, továbbá olaj- és földgázimportjának nagyon jelentős - nemzetgazdaságilag pótolhatatlan - hányadát. A gátakat pedig, amelyeken a Katrina gyilkos rést ütött, szabad utat engedve a mindent elárasztó víznek, megerősítik és megemelik, miáltal a "könynyedség és a könnyelműség városa" (Big Easy) tovább lélegezhet, nagyobb biztonságban, mint eleddig. Aki arra fogad, hogy jövő télen nem lesz Mardi Gras, Amerika egyik legnagyobb bulija, biztos vesztő.

Ez a tájkép szebbik, hogy úgy mondjam: kezelhető fele. Ami a másik felét illeti, vétessék szemügyre: az a (szövetségi) pénz, amely "nem volt meg", amikor a leselkedő természeti katasztrófa elhárításáról, azaz a gátak megerősítéséről kellett volna idejében határozni, vajon hol van? A válasz az, hogy valószínűleg Irakban van. Annak a háborúnak a költségeiben tehát, amellyel a hivatalos forgatókönyv szerint Amerika a 2001. szeptember 11-éhez hasonló katasztrófákat reméli elhárítani. Tragikomikus. Aztán ugyancsak Irakban szolgálnak azok a nemzeti gárdisták, akiket kifejezetten katasztrófaelhárításra képeztek ki. Ez is tragikomikus. Legföljebb azoknak nem, akik profi segítségre vártak a Katrina csapásai utáni szörnyűséges órákban, napokban.

De ássunk lejjebb, mert amit föntebb leírtam, inkább csak sejtés. Nem biztos, hogy nem volt meg időben a pénz a gáterősítésre; s az sem, hogy a szakképzett gárdisták pillanatnyilag nem fekete honfitársaikat mentik, hanem az iraki ellenállókat lövik. A bizonyosság másutt keresendő. Éppenséggel abban, hogy a katasztrófa teljes súlya az érintett államok és városok szegényeire nehezedik, akik történetesen feketék is. Elég volt egy pillantást vetni az átmeneti menekültszállások népére, hogy kiderüljön: kik is azok, akik nem tudtak, nem is akarhattak idejében elmenekülni; akiket nem várt sehol senki. Kik azok, akik a késlekedő szövetségi kormány s személyesen George W. Bush elnök kegyelmére vannak hagyatva. Az ügyetlenkedés áldozatai zömmel feketék, és ezt még csak palástolni sem lehet. (Mit jelent ez majd szavazatokban jövőre?)

Nicholas D. Kristof, a The New York Times vezető publicistája vacillál: Bushék vagy vonakodnak tőle, vagy alkalmatlanok arra, hogy a legszegényebb amerikaiakon segítsenek. És jön elő a számaival, hogy érthető legyen, miért halnak meg egészségbiztosításban nem részes, nem szűrt és nem is oltott fekete gyerekek az árvíz okozta járványokban. Mert a gyermekhalandóság magasabb(!) a zömmel feketék lakta Washingtonban, mint Pekingben. Mert a szegény feketékre, kivált a gyerekeikre, úgy általában, senki se figyel. Miért figyelt volna a Katrina után New Orleansban, ha amúgy se?

A Katrina kellett ahhoz, hogy az amerikai liberális sajtó frontális támadást indítson a közelgő ősz költségvetési tervei ellen. Csak így kerülhetett éles megvilágításba a Bush-kormány, a republikánusok ama elszántsága, hogy ismét jól belemarjanak a szociális juttatásokba egyszersmind tovább csökkentsék - az egyensúly kedvéért - a legmagasabb jövedelműek adóját. "Ezek" javíthatatlanok, szól az ítélet, de legalább most, Katrina után, a kényszer kiűzi belőlük a gazdagoknak kedvezés zsigeri szándékát. Amerikában még a kifejezetten Bush-párti, jobboldali sajtó is tele van lelkiismeret-furdalással. A történet az örökké palástolt amerikai szegénységről is szól.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.