Járványveszély: New Orleans erőszakkal is kiürítendő
Engedélyt adott New Orleans erőszakos kiürítésére Ray Nagin, a város polgármestere. Az intézkedésre azért van szükség, mert sok lakos a fertőzött árvíz és az észlelt megbetegedések ellenére nem hajlandó elhagyni otthonát.
George Bush elnök ötven milliárd dollár azonnali segélyt szándékozik kérni a kongresszustól a Katrina hurrikán károsultjainak a megsegítésére és az újjáépítésre.
Értesülések szerint az amerikai szövetségi kormány azt tervezi, hogy egyenként kétezer dollár értékű bankkártyát oszt ki a múlt heti természeti csapás miatt kitelepítettek, elsősorban a houstoni Astrodome-ban elhelyezettek között. A kártyával élelmiszert, üzemanyagot és más létszükségleti cikkeket vásárolhatnának és közlekedési viteldíjakat is fizethetnének a rászorulók. A példa nélküli tervet Michael Chertoff belbiztonsági miniszter vetette fel állami tisztségviselőkkel tartott megbeszélésén.
Számos demokrata párti szenátor sürgeti továbbra is Michael Brown, az országos katasztrófa-védelmi szövetségi hivatal, a FEMA igazgatójának a menesztését. Hillary Clinton New York-i szenátor, Bill Clinton exelnök felesége szerda reggeli nyilatkozataiban a kormány késlekedését ostorozva független vizsgálóbizottság felállítását sürgette a 2001 szeptember 11-i terrorcselekményeket kivizsgáló bizottság mintájára.
A többség nem akar elmenni
New Orleansban akadozik a még mindig ott tartózkodó több ezer ember elszállítása, mivel a többség az nem hajlandó önszántából elhagyni a várost. Ray Nagin polgármester felhatalmazta a rendvédelmi erőket és a katonákat, hogy akár erő alkalmazásával is érvényt szerezzenek evakuálási rendeletének. A rendőrség azonban a beszámolók szerint vonakodik kényszerítő eszközöket alkalmazni azokkal szemben, akik rábeszélésre sem hajlandók a távozásra.
A polgármester nyilatkozataiban az áram és ivóvíz hiánya mellett mindenekelőtt a járványveszéllyel indokolta erélyességét, mivel a város nagy részét elborító árvíz szennyvízzel, nehéz fémekkel, vegyipari anyagokkal, kőolajjal, földgázzal szennyezett, nyüzsögnek benne a baktériumok és mindez egy olyan elegyet képez, amely nagyfokú egészségügyi kockázatot jelent. A gázszivárgások robbanásveszéllyel is fenyegetnek és jelenleg négy tűzfészekkel küzdenek a tűzoltók.
- A mérgező anyagokkal szennyezett vízen úszó olaj szivárgó gázzal keveredhet, és ebben az esetben isten óvjon minket - mondta Nagin.
Egymilliárd dollárnyi segélyt fogadott el eddig az amerikai kormány a Katrina hurrikán okozta károk helyreállítására tett, a világ 95 országából érkezett felajánlásokból - közölte szerdán a segélyezés összehangolásával megbízott amerikai kormánytisztviselő.
Az eddig elfogadott, egymilliárd dollárt kitevő pénz- és más természetű adomány 45 országból származik. - A többi állam felajánlását egyelőre tanulmányozzuk - mondta Harry Thomas külügyi államtitkár. - Azt akarjuk a legkevésbé, hogy valami felhasználatlanul maradjon - fejtette ki.
Kolera?
Öt ember halálát okozta egy baktériummal fertőzött víz útján terjedő betegség az Egyesült Államok katasztrófa sújtotta déli részén - jelentették be az amerikai egészségügyi hatóságok. A betegséget a vibrio vulnificus nevű baktérium okozza, amely a sérült bőrfelületen keresztül jut be a testbe. A halálesetek a hét elején történtek. A betegség többnyire idős, illetve legyengült immunrendszerű embereket támad meg.
Az amerikai Betegségmegelőző Központ honlapján található tájékoztató szerint a vibrio vulnificus ugyanabba a családba tartozik, mint a kolerát okozó baktérium.
A CNN amerikai hírtelevízió korábban azt jelentette, hogy kolera okozta öt ember halálát New Orleansban a szeméttel, ürülékkel és olajjal fertőzött víz miatt, amely még mindig beborítja a város 80 százalékát.
Szerdán közzétett közvélemény-kutatási adatok szerint az Egyesült Államok lakosságának 42 százaléka elégedetlen, illetve nagyon elégedetlen George Bush elnöknek a katasztrófa kezelésével kapcsolatos teljesítményével. Ebből 18 százalék ítélte rossznak, 24 százalék nagyon rossznak az elnöki teljesítményt. Az elégedettek aránya 36 százalék. Tíz százalékot tesznek ki azok, akik szerint nagyon jól, és 25-öt azok, akik szerint jól oldotta meg Bush a feladatát. A válaszadók 21 százaléka nem ítélte sem jónak, sem rossznak az elnöki teljesítményt.
(forrás: MTI)