Kísért a múlt
Ennek tudatában már nem is olyan furcsa, hogy a legtöbb sztár, a legérdekfeszítőbb művek a Mostra első hat napján ütik ki egymást, hogy aztán szinte kiürüljön a Lídó (és mindenki elmenjen Torontóba). Bár ez a jelenség valamennyire minden évben észlelhető volt, idén ijesztően rányomta a bélyegét a rendezvényre.
A versenyprogram egyébként igen sűrű és igen jó - eddig. Az Old Boyért cannes-i Aranypálmával díjazott koreai rendező, Park Chan-wook Kedveljük a bosszú asszonyát című új munkája meghökkentően újnak látszana, ha nem találkoztunk volna már az előzményével. A stílus és a forma ugyanaz, a végsőkig fokozott erőszak, a kegyetlenség most is hat, a zene magával ragadó de a történet... Sokszor láttunk már bosszúvágyat a vásznon.
A Mostra egyik nagy meglepetése a lengyel Krzysztof Zanussi, aki nagyon rég nem volt olyan jó, mint most, Persona non grata című új dolgozatával. Kérdés, mennyire fogja a velencei zsűri értékelni. Megérteni ugyanis nem könynyű, ha az ember nem volt valamelyik szocialista ország polgára. A kiégett politikus, Viktor, az uruguayi lengyel nagykövet, aki felesége elvesztése miatt egyre nehezebben viseli és játssza a kisded politikai játékokat. Az foglalkoztatja, hogy vajon orosz barátja (akit a neves rendező, Nyikita Mihalkov alakít) szeretője volt-e az asszonynak. Meg egy üzlet is foglalkoztatja, egy rendkívül fontos helikoptertender, amelynek sikere rajta múlik. Ő orosz ellenérdekeltségeket sejt a háttérben, de nyomozni nem mer, nem is akar. Gyűrődik. Korrupció, kapitalizmus - ezt is megszenvedi. Választások idején remek tanmese lehet arról, hogyan lehet nagyot bukni.
Patrice Chéreau a francia új hullám varázsát hozta vissza a filmvászonra a Gabrielle című Joseph Conrad-adaptációval. Egy házasság vége - lehetne röviden jellemezni: a nő elhagyja a férfit, aztán mégis visszajön. Végül a férfi megy el, mert nem tud szerelem nélkül élni. Konzervatív mű, két pazar alakítással - Isabelle Huppert és Pascal Greggory is bejelentkezett a színészi díjakért. Valamikor ezt hívták filmművészetnek.
Újabb amerikai csatlakozott az Aranyoroszlánért versengők gyarapodó mezőnyéhez. Nem is akárki, a színész-rendező John Turturro, akinek Románc és cigaretta című műve igazi gyöngyszem. Turturro hősei a kisemberek, akik problémáikat, érzéseiket ha nem is tudják szóban kifejezni, dalban azért csak megy nekik: egy-egy régi nagy sláger formájában. A drámai pillanatok így azonnal fergeteges komédiává változnak. Ráadásul olyan pazar színészek kísérik ezeket a slágereket, mint James Gandolfini, Susan Sarandon, Christopher Walken vagy Kate Winslet. A rendező az egyedi receptről azt mondta lapunknak, hogy csupán azokat az eszközöket használta, amelyekről Arisztotelész beszél a Poétikában. Csak hozzárakta még a szexet, s nem is keveset.