Közszereplők-e az egyházi vezetők?

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárához fordult az Origo internetes lap, hogy megtudja, kapcsolatban álltak-e az előző rendszer állambiztonsági szolgálatával a katolikus, a református, az evangélikus egyház és a zsidó felekezet vezetői.

Azon a listán ugyanis, amit állítólag Németh Miklós, a rendszerváltás előtti utolsó miniszterelnök adott át utódjának, a néhai Antall Józsefnek, politikusok és újságírók mellett közel félszáz egyházi személy is szerepelt, köztük a legmagasabb beosztásban levő papok is. Az egyházi vezetők többsége azonban - írja az Origo - megakadályozta, hogy kiderülhessen, együttműködtek-e az állampárt titkosszolgálatával. Ehhez csupán annyit kellett tenniük, hogy nyilatkozatot adtak ki az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának megkeresésére, amelyben közölték: nem tartják magukat közszereplőknek. Ennek eldöntését a törvény ugyanis az érintett személyre bízza, még akkor is, ha magas rangú politikusról van szó. Ha valaki nem ismeri el közszereplői mivoltát, azzal elzárja az utat múltjának megismerése elől, mivel a rá vonatkozó betekintési kérelmeket el kell utasítania a szaklevéltárnak.

Egyedül a református egyház vezetője, Bölcskei Gusztáv püspök ismerte el közszereplői mivoltát. Róla a levéltár adatai szerint kiderült: nem volt hálózati személy.

A törvényi definíció szerint közszereplő az a személy, aki közhatalmat gyakorol, gyakorolt vagy közhatalom gyakorlásával járó tisztségre jelölték, illetve aki a politikai közvéleményt feladatszerűen alakítja vagy alakította.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.