Bush szükségállapotot hirdetett Texasban

New Orleansban továbbra is katasztrofális állapotok uralkodnak, több ezren várnak még mentésre, eközben Texas államot elárasztották a menekültek.

Szükségállapotot hirdetett ki George Bush amerikai elnök Texas államban, amely megtelt a Katrina hurrikán és következményei elől elmenekült emberekkel tíz- és százezreivel.

New Orleans polgármestere nem tartja kizártnak, hogy a tízezret is elérheti a Katrina hurrikán és az általa kiváltott áradás halálos áldozatainak száma - számolt be róla az amerikai sajtó.

A magyar Külügyminisztérium nem javasolja az utazást az Egyesült Államok hurrikán sújtotta államaiba, Louisianába, Mississippibe és Alabamába. Gyilkosságról, erőszakról, éhezésről és hatósági tétovázásról számoltak be azok az emberek, akik a hurrikán elől nem akartak vagy nem tudtak elmenekülni.

Több mint egy héttel azután, hogy a hurrikán hatalmas pusztítást vitt végbe a Mexikói-öböl északi részén, továbbra is csak találgatások vannak az áldozatok számát illetően. Amennyiben igaznak bizonyul, amit Ray Nagin mondott, úgy a múlt heti volt az Egyesült Államok történetének legtöbb halottal járó természeti csapása. 1900-ban a texasi Galvestont elpusztító hurrikán nyolcezer ember életét követelte.

Kathleen Blanco, Louisiana állam kormányzója szerint az államban több ezerre tehető a halottak száma. Mitch Landrieu louisianai kormányzóhelyettes a The Times Picayune-nak így nyilatkozott: a maga részéről abból indul ki, hogy egyedül a várostól 25 kilométerre fekvő St. Bernard körzetben elérheti az ezret a halálos áldozatok száma.

Eddig a túlélőkre összpontosítottak a hatóságok, Steve Nicholas New Orleans-i rendőrfőnök-helyettes azonban kedden kijelentette, hogy ideje a halottakkal is foglalkozni.

New Orleansban csökkenni kezdett a vízszint. Ha az első szivattyút megjavították, elkezdik kiszivattyúzni a vizet az utcákról, és visszavezetik a Pontchartrain-tóba - jelentette a CNN televízió. A városban továbbra is katasztrofális állapotok uralkodnak, egyes helyeken térdig ért a víz, több ezren vártak még mentésre, és sokan voltak, akik vonakodtak elhagyni házukat. A hatóságok felhívták a figyelmet, hogy a maradóknak élelmiszerhiánnyal és fertőzésveszéllyel kell szembenézniük.

Az olaj ára tovább emelkedik, a legfrissebb hivatalos adatok szerint az olajtermelés 69,57 százaléka még mindig áll a Mexikói-öbölben, ahol a múlt hét elején komoly károkat okozott a Katrina hurrikán. Röviddel 13.30 óra után a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE) az északi-tengeri Brent októberi lejáratra 85 cent drágulással 65,70 dolláron állt, miután hétfőn 1,22 dollárral gyengült.

Százezren keresik hozzátartozóikat

Közel százezren keresik hozzátartozójukat a Katrina pusztítása után a Vöröskereszt e célra létesített internetes honlapján keresztül - közölte a nemzetközi segélyszervezet egyik szóvivője Genfben. A http://www.familylinks.icrc.org címen található honlapon a regisztrációk száma hétfő éjszaka 65 ezerről 95 ezerre emelkedett. A katasztrófa sújtotta övezetben tartózkodók a honlap segítségével életjelet tudnak adni magukról, a távolban élő hozzátartozóik és barátaik pedig információhoz juthatnak szeretteikről.

Azokat, akik időközben felvették a kapcsolatot egymással, arra kérik, hogy töröljék ki a nevüket a listáról. A honlap elérhető a +1 877 568 3317, illetve a +1 877 LOVED1s telefonszámokon keresztül is.

A Fehér Ház elutasítja a vádaskodást

A Fehér Ház kedden cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy küszöbön állna két, a mentési munkálatok késlekedéséért legtöbbet bírált kormányzati tisztségviselő leváltása, miközben folyik a nyilatkozatháború és a felelősség tologatása a szövetségi, állami és helyi vezetők között. A bírálatok első számú céltáblája Michael Brown, az országos katasztrófa-elhárító szövetségi hivatal (FEMA) igazgatója, aki elismerte, hogy eleinte alábecsülte Katrina hurrikán következményeit. Kijutott a kritikából bőven Brown felettesének, Michael Chertoff belbiztonsági miniszternek is. Scott McClellan fehér házi szóvivő kitért a kérdés elől, hogy benyújtotta-e a lemondását Chertoff vagy Brown, és kijelentette, hogy nem hajlandó beszállni a vádaskodások kicsinyes játékába.

Demokrata párti politikusok, sőt republikánusok is rámutatnak, hogy a FEMA elvesztette korábbi súlyát, önállóságát, a kormánytárcákkal egyenrangú státusát, és a 2003-ban létrehozott belbiztonsági minisztérium alá rendelték, amely csak a terrorizmus elleni harcra összpontosított, és folyamatosan lefaragta a hivatal költségvetését.

Louisiana állam vezető napilapja, a The Times-Picayune nyílt levélben követelte a FEMA valamennyi tisztségviselőjének, mindenekelőtt Michael Brown igazgatónak a menesztését George Bush amerikai elnöktől. "Dühösek vagyunk, elnök úr, és dühösek leszünk azután is, hogy szeretett városunkat szárazra pumpálták" - hangsúlyozta a lap, és a kormány szégyenének nevezte, hogy sokan haltak meg, akiknek az életét meg lehetett volna menteni.

Brownt védelmezői szerint bűnbaknak akarják kikiáltani. A múltját a bírálók azonban máris felemlegetik: kilenc éven át az Arabs Telivér Lovak Barátainak Nemzetközi Szövetségét vezette, és hivatali elődje, Bush elnök személyes iskolai barátja és volt kampánymenedzsere, Joe Allbaugh hívta a FEMA soraiba tanácsadónak, és ő ajánlotta az igazgatói posztra is. Bush elnök kormányának a legállhatatosabb védelmezője maga a hurrikán által sújtott Mississippi állam kormányzója, Haley Barbour, aki agyba-főbe dicsérte a hatóságok fellépését, amit pedig később maga az elnök is "elfogadhatatlannak" nevezett.

A vitába a művészvilág is bekapcsolódik. Kanye West rap énekesnek egy jótékonysági showműsorban elhangzott rögtönzött bírálata után - amely szerint a késlekedésnek az volt az oka, hogy az elnök nem törődik a feketékkel - a James Bond sorozat címszereplője, Pierce Brosnan is elmarasztalta George Busht egy nyilatkozatában. "Az ember, akit Bush elnöknek hívnak, számos kérdés megválaszolásával adós. Nem tudom, hogy ez az ember tényleg törődik-e Amerikával" - mondta a színész. James Bond alakítójával szemben a Terminátor-filmek hőse, Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó sietett az elnök védelmére. Kijelentette, hogy minden természeti csapásnál panaszkodnak az emberek, hogy a segítség nem érkezik elég gyorsan. A megfelelő válaszhoz azonban egyszerűen időre van szükség - mondta a kaliforniai kormányzó.

Bush vizsgálatot ígér a késedelmes szövetségi válasz ügyében

A bírálatok kereszttüzébe került George Bush közölte, hogy maga fogja felügyelni a vizsgálatot a Katrina hurrikán okozta természeti csapásra adott késedelmes szövetségi válasz ügyében. Az amerikai elnök egyben bejelentette, hogy a Mexikói-öböl térségébe küldi Dick Cheney alelnököt, hogy segítsen megállapítani, megtesz-e minden tőle telhetőt a szövetségi kormányzat. "A bürokrácia nem fogja útját állni az emberekért végzett munkának" - hangoztatta az elnök azután, hogy a Fehér Házban találkozott kormány tagjaival a természeti katasztrófa utáni mentés és az újjáépítés ügyében.

"Szándékomban áll vezetni azt a vizsgálatot, amely kideríti, mit tettünk jól, és mit rosszul. Még mindig nyugtalan világban élünk. Biztosítani akarjuk, hogy megfelelő választ tudjunk adni, ha tömegpusztítófegyver-támadás történik vagy újabb hatalmas vihar tör ki" - mondta. Az elnök közölte, jelenleg nincs idő a bűnbakkeresésre, és nem válaszolt azokra a felhívásokra, amelyek bizottság felállítását szorgalmazták az elégtelen szövetségi segítségnyújtás kivizsgálására.

"Marshall-tervet" szorgalmaz Louisiana állam kormányzója

A kormányzó elképzelése szerint Louisiana lakóinak egyfajta Marshall-terv keretében kell újraépíteniük államukat. Kathleen Blanco Baton Rouge-ban helyi idő szerint hétfőn, az előző napok kaotikus viszonyai után bizakodóan nyilatkozott: most már a helyreállításhoz szükséges minden tényező rendelkezésre áll. A George C. Marshall amerikai tábornokról elnevezett Marshall-terv a második világháború utáni Európa újjáépítésének felgyorsítására szolgált. Michael Brown, az országos katasztrófavédelmi ügynökség (FEMA) vezetője "egy hajórakomány pénzt" ígért Louisianának.

Miközben New Orleansnak a katasztrófától kevésbé érintett elővárosaiba a lakók tömegesen próbáltak meg visszatérni, a rendőrség ismételten utasítást adott a terület elhagyására. Jefferson Parish és más elővárosok utcáin hosszú sorokat alkottak a visszatérni szándékozók, akik nem hagyták magukat eltántorítani a hatóságok figyelmeztetésétől, és láncfűrészekkel, ásókkal, lapátokkal hazafelé vették az utat. A hatóságoknak az is fejfájást okoz, hogy sokan eleve nem akarták elhagyni otthonaikat. "Semmi értelme visszamenni. Nincs munka, nincsenek házak, szállodák - semmihez sem lehet fogni" - mondta Warren Riley New Orleans-i rendőrfőnök-helyettes. Felhívta a figyelmet, hogy a szennyezett víz és a még fel nem lelt, bomlásnak induló holttestek járványt okozhatnak, betegségeket terjeszthetnek.

Az Európai Unióból útnak indított segélyszállítmány egy részének célba juttatását az Egyesült Államokban jelentkező szállítási gondok és más logisztikai nehézségek hátráltatják - közölte kedden az Európai Bizottság egyik szóvivője. Egy svéd repülőgép például még nem kapta meg a repülési engedélyt a célországba. A Németországból küldött nagy teljesítményű szivattyúk már megérkeztek az Egyesült Államokba, de koordinációs nehézségek miatt még nem tudták felhasználni őket. Az EU a nehézségek elhárítása érdekében javasolta, hogy a szállításhoz vegyenek igénybe Európában lévő amerikai légi támaszpontokat.

Ötvennégy ezer katona vesz részt a mentésben

Tovább növelték az Egyesült Államokban a katasztrófa sújtotta területen a katonák számát, az amerikai fegyveres erők több mint 54 ezer tagja vesz részt a mentési munkálatokban - jelentette be kedden egy amerikai katonai szóvivő. Újabb háromezer hivatásos katonát küldtek a térségbe a korábbi 13 ezer után. Rajtuk kívül 38 ezer nemzeti gárdista vesz részt a munkálatokban. A haditengerészet és más haderőnemek összesen több mint nyolcezer tagja állomásozik az odaküldött hadihajók fedélzetén, a légierőknél 2600 katonát mozgósítottak a feladatra - mondta el a szóvivő.

A hét végén érkezik vissza New Orleansba, eredeti állomáshelyére egyévi szolgálat után Irakból több száz nemzeti gárdista, rájuk is számítanak az újjáépítésben. A hazatérők választhatnak, hogy leszerelnek, vagy állományban maradnak, utóbbi esetben a munkálatokhoz rendelik ki őket.

A hadsereg 374 helikoptert és 76 repülőgépet vet be Louisiana és Mississippi államban. New Orleans kikötőjébe megérkezett az Iwo Jima helikopter-anyahajó. A Mexikói-öböl parti vizein már mintegy húsz hadihajó horgonyoz.

(forrás: MTI)

Több tízezer ház áll ereszig vízben
Több tízezer ház áll ereszig vízben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.