A NAÜ dorgál - Irán nem enged
Ami a következtetés alapjául szolgáló részleteket illeti, az ENSZ szakosított szervezete élén álló diplomata minden eddiginél élesebben bírálja Iránt. Nemcsak azért, mert a nemzetközi tiltakozás és a NAÜ tilalma ellenére újra kezdte az urándúsítás előkészítését, hanem mert megfogalmazása szerint nem működik együtt a NAÜ-vel. A szervezet szakértői mindmáig nem kaptak belépési engedélyt fontos katonai területekre, s emiatt a vizsgálatok elmúlt két és fél éve nem hozott közelebbi ismeretet arról, vajon Teherán atomfegyverek fejlesztésén dolgozik-e - derül ki a jelentésből.
Az osztrák sajtó egy magát megnevezni nem kívánó amerikai diplomatát idéz, aki szerint az Egyesült Államok az urándúsítási előkészületek folytatását immár elítélő jelentés alapján mindenképpen az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé viszi az ügyet azzal a szándékkal, hogy a BT szankciókat léptessen életbe. A Die Presse című bécsi lap ezzel az értesüléssel szembeállítja Jack Straw angol külügyminiszter nyilatkozatát: eszerint a cél Irán "figyelmeztetése". Ugyancsak a Die Presse iráni ellenzéki körökből úgy értesült, hogy Teherán tavaly titokban nagy mennyiségű berilliumot, az atom-láncreakció beindításához szükséges anyagot vásárolt Kínában. A NAÜ-nek volt tudomása ilyen vásárlási szándékról. Ugyanez az ellenzéki szervezet szolgáltatta egyébként azt az információt, amelynek alapján az iráni atomprogramra fény derült.
A NAÜ most kiszivárgott jelentését egyébként a Kormányzó Tanács szeptember 19-i ülésén vitatják meg, s ennek alapján döntik el a további teendőket. Megfigyelők a jelentésben foglalt éles bírálatot az amerikai és az EU-nyomás eredményének tulajdonítják. Az iráni tárgyalóküldöttség vezetője, Ali Laridzsani a jelentést politikai motivációjúnak minősítette, és megerősítette: szó sem lehet a program leállításáról. Teherán ennek ellenére folytatja az együttműködést a NAÜ-vel. Ahhoz azonban időre van szükség, hogy a további tárgyalásokhoz hatékony javaslatokat dolgozzanak ki.