Angolszász modell magyar vitákkal

Az oktatási miniszter a sikerekről, az ellenzék a kudarcokról, a miniszterelnök a diákokról beszélt a felsőoktatási tanév ünnepélyes megnyitóján.

"Próbáljanak meg valamiben nagyon jók lenni, mert ez lesz az, ami megvédi önöket, ez lesz az, amely az önök számára biztonságot fog nyújtani" - mondta a miniszterelnök a hallgatóknak hétfőn Budapesten, az országos felsőoktatási tanévnyitó ünnepségen.

- Az első állásinterjún már tudniuk kell: van valami, amiben annyira jók, hogy annak alapján szükség lesz rájuk - üzent Gyurcsány Ferenc a gólyáknak, miközben számokkal igazolta a diploma fontosságát. - Száz diplomás, már aktív korban lévő emberből alig több mint egynek nincsen munkája, az alapfokú végzettséggel rendelkezők között több mint tízszeres a munkanélküliség - mondta.

Inkább az oktatási rendszerről, s nem elsősorban a hallgatókról beszélt Magyar Bálint oktatási miniszter.

- Jövőre minden egyetemen és főiskolán az angolszász képzési modell alapján, a bolognai folyamatnak megfelelően folyik majd az oktatás. A felsőoktatási reform egyben nagykorúsítja az egyetemeket, főiskolákat. Új viszonyt teremt az állam és a felsőoktatás között, finanszírozási garanciákat ad, s lehetőséget, hogy az államilag finanszírozott hallgatók mellett az intézmények a külföldi diákok képzése irányába lépjenek ki a nemzetközi piacra. Az új felsőoktatási törvény jelentősen szélesíti a diákok jogait, tanulmányi kérdésekben véleményezési és egyetértési jogot ad nekik - mondta Magyar.

A Fidesz kevésbé látja lendületesnek a felsőoktatást. Sió László, a párt oktatási műhelyének vezetője arra hívta föl a figyelmet, hogy az idén háromezerrel kevesebb hallgató kezdi meg egyetemi tanulmányait államilag finanszírozott képzés keretében, s nincs meg a törvényi feltétele a miniszter által dicsért új képzési szerkezet elindításának, hiszen az Alkotmánybíróság vizsgálja még az új felsőoktatási törvényt. - Ez pedig azt is jelenti, hogy azok a diákok, akik ebben a tanévben felvételiznek, nem tudhatják, mi változik a felvételi rendszerben, mit tanulnak majd a felsőoktatásban, és milyen végzettséget, milyen diplomát kapnak tanulmányaik végén - kezdte a bírálatsort Sió László. A volt politikai államtitkár kifogásolta, hogy a tízezer, közpénzből felépítendő kollégiumi hely közül egy sem készült el, helyette hitelből építkezik a kormány. A tanév úgy kezdődik, hogy az intézmények az utolsó negyedévre eső időarányos működési forrásaik negyven százalékát nem költhetik el a kormány intézkedései miatt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.