A rendőrség szerint nincs értelme New Orleansban maradni

Szombaton megjelentek a vízfertőzés okozta betegségek első jelei New Orleansban, azonban a fejetlenség miatt sok segíteni akaró orvos nem tud eljutni a helyszínre. Még a német kancellár is bírálta az Egyesült Államok kormányát mentési akció kudarcai miatt.

A New Orleans-i rendőrség második számú vezetője hétfőn elrendelte aváros valamennyi lakójának távozását, mert ott minden elpusztult. - Nem engedjük meg, hogy az emberek visszajöjjenek. Nincs semmi ok arra, hogy bárki itt maradjon. Nincs munka, nincsenek házak, nincsenek szállodák - jelentette ki sajtókonferenciáján Warren Riley, egyúttal hozzátette: a rendőrség felhatalmazást kapott arra, hogy erővel bírja az embereket távozásra, ha szükséges.

A hatósági illetékes azután nyilatkozott, hogy közel 40 kilométeres forgalmi dugó alakult ki a városhoz vezető egyetlen úton, miután egy külvárosban székelő bizottság vezetője közölte: New Orleans lakói 12 óra időtartamra visszatérhetnek, hogy átvizsgálják házaikat, és magukhoz vegyék személyes holmijukat.

A körzetbe vezényelt katonai egységek parancsnoka, Russel Honoré tábornok korábban azt közölte, hogy még mindig tízezer túlélő van az augusztus 30-a óta elöntött New Orleansben.

Riley szerint a mentési munkálatok most már könnyebbek lesznek, miután a káosztól eljutottak a szervezett káoszig, és a mentésben részt vevő szervezetek már össze tudják hangolni erőfeszítéseiket.

Az orvosi segítség megszervezése még mindig zavaros

Orvosoksegítenének a hurrikán túlélő áldozatain, de egyelőre csak egy részüketfogadják. Az amerikaiak bürokratikus akadályokba ütköznek, a kubaiorvosokra vonatkozó felajánlásra pedig még nem válaszolt Washington.Közben egyre nőnek a térségben az egészségügyi problémák, és szombatonmegjelentek a vízfertőzés okozta betegségek első jelei. Mississippiszövetségi államban bezártak egy menedékhelyet, mert húsz menekülthasmenést kapott.

A hurrikán hatására készülve már több nappal acsapás előtt bevetésre várt az az észak-carolinai mobilkórház, amelyeta 2001. szeptember 11-i merényletek után, sokmillió dollárnyiközpénzből szereltek fel a legmodernebb eszközökkel különbözőkatasztrófák esetére. A kórházat számos gépjárműre, köztük két 16 méterhosszú kamionra szerelték fel. Az intézménynek száz orvosa és 113betegágya van. Preston Rich, az észak-carolinai Chapel Hill-i klinikasebésze, a mobilkórház készenléti állományának tagja elmondta, hogyhiába utaztak 30 órán át Mississippibe, egyelőre New Orleanstól 110kilométernyire várakozniuk kell, mert a kormányzati tisztségviselők mégnem jelölték ki, hogy hol segítsenek, illetve a louisianai illetékeseknem engedték őket elárasztott területre. Számos független orvos is azország legkülönbözőbb részeiből felajánlotta, hogy segít, de sokakatelutasítottak.

Schröder bírál

GerhardSchröder német kancellár bírálta az Egyesült Államoknak a Katrinahurrikán okozta károk felszámolásában, az emberek kimentésében nyújtottteljesítményét. A kormányfő George Bush amerikai elnökre is hivatkozómegállapításai vasárnap este, két héttel az előre hozott németválasztások előtt hangzottak el a konzervatív ellenzékkancellárjelöltjével, Angela Merkellel folytatott televíziós vitában.Schröder szerint a New Orleansban és környékén történtek azt mutatják,hogy "a bajba jutott embereknek nem gyenge, hanem erős államra vanszükségük". A kormányfő "lényegi különbséget" látott akatasztrófa-következmények elhárításának amerikai és német gyakorlataközött. A műsorban elhangzott, hogy Németországban elképzelhetetleneklettek volna az olyan jelenetek, amilyenek New Orleansban lejátszódtak.

Castro segítséget ajánlott

Fidel Castro kubai államfő vasárnap a hazaitelevízióban bemutatta azt az 1500 orvost, akit az Egyesült Államokbaküldenének a hurrikán sújtotta emberek ellátására, ha a kommunistahavannai vezetés fő ellenségének számító Washington hajlandó volnafogadni őket. Castro elmondta, hogy felajánlására - amelynek keretében26 tonna segélyt is küldene Havanna - még nem kapott választ, detürelmesen vár. Castro a felajánlást először pénteken tette meg szinténa televízióban. Kijelentette, hogy bajban félre kell tenni a politikaiellenségeskedést. Felolvasott olyan sajtóhíreket, amelyek szerint ahurrikán túlélő áldozatai nem részesülnek megfelelő orvosi ellátásban.Kuba rendszeresen küld egészségügyi segélyt a természeti katasztrófasújtotta országoknak.

Az Egyesült Államok elkészítette azoknak atermészetbeni segélyeknek a részletes listáját, amelyekre megítéléseszerint szüksége van a NATO-tagországoktól a katasztrófa enyhítésére -jelentette be vasárnap az észak-atlanti szervezet brüsszelisajtószolgálata. A NATO továbbítja ezt a listát a tagországoknak, ésvállalja, hogy koordinálja a segélynyújtást - tette hozzá a szolgálat.

Betömtek egy gátatSikerült betömni New Orleans legnagyobb gátját, amelyet a Katrina hurrikán szakított át, elárasztva a város 80 százalékát - közölték hivatalos forrásból. A mentők most már szivattyúzzák a vizet a csatornából, hogy visszajuttassák a vele összeköttetésben lévő Pontchartrain-tóba. Más töltések is leomlottak a hurrikán okozta gyilkos áradat hatására, de a legnagyobb kár a 17. utca gátjában keletkezett, amelyen hatvan méter hosszú rés támadt.

A vasárnap délután kiadott első hivatalos adat szerint New Orleansban 59 holttestet gyűjtöttek be a hatóságok, Mississippi államban pedig százötvenkettőt. Ez az összesítés csak ideiglenes. Harminc holttestet az ideiglenes halottasházakban találtak meg, húszat pedig a városból kivezető főút mentén gyűjtöttek össze, tucatnyit pedig Jefferson megyéből jelentettek.

A korábbi hírekkel ellentétben mégsem munkásokat lőttek agyon a rendőrök New Orleansban vasárnap, hanem a rájuk fegyverrel támadó személyeket - pontosították a hírt.

New Orleansban vasárnap a hadsereg mérnöki hadtestének szóvivője arról számolt be, hogy 14 munkás ment át egy hídon rendőri kísérettel, hogy javításokat végezzen egy csatornán, amikor tűz alá vették őket. A rendőrök is tüzet nyitottak a nyolc támadóra, és ötöt vagy hatot agyonlőttek közülük. A munkások közül egy sem halt meg - hangsúlyozta a szóvivő.

Kétnapos gyász

Kétnapos hivatalos gyászt rendelt el George Bush amerikai elnök a Katrina hurrikán áldozatainak tiszteletére és a szombat este elhunyt William Rehnquist főbíró emlékére. Eközben hurrikán fokozatúra erősödött az Atlanti-óceánon egy trópusi vihar, amely egyelőre 850 kilométerre a Bahamáktól délkeletre helyezkedik el, és északnyugat felé halad. Egyelőre csak a hajózásra jelent veszélyt a maga 130 kilométeres szélsebességével.

(forrás: MTI)

Hevenyészett utcai sír New Orleansben
Hevenyészett utcai sír New Orleansben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.