Felszámolják a lerobbant párizsi házakat
Az éjszakai tűzben tizennégyen haltak meg, közöttük két kisgyermek.
A rendőrség ezúttal három személyt előállított a tűzeset kapcsán. Hírügynökségi jelentések szerint többen látták, hogy a tüzet gyújtogatók okozták. Mint ismeretes, az elmúlt tíz napban három súlyos tűzeset is volt Párizsban, eddig a hatóságok minden esetben balesetről, illetve az elektromos berendezések meghibásodásáról beszéltek.
Mindenesetre a tűzesetek nyomán Párizsban kiürítik azokat a lakásokat, épületeket, amelyek lakhatatlanok, tűzveszélyesek vagy az egészségre ártalmasak. A párizsi főpolgármesteri hivatal és a rendőrség közös akciója első lépésben az általuk nyilvántartott legveszélyesebb és lakásra nem alkalmas, bontás előtt álló épületek lakóinak normális körülmények között való elhelyezését ígéri. Az akció része annak az egész Franciaországot érintő tervnek, amit Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter fogalmazott meg a napokban a túlzsúfolt, életveszélyessé nyilvánított épületekben bekövetkezett gyanús tűzesetek után.
Franciaországban mintegy 400 ezer olyan lakást tartanak nyilván, amelyik egészségtelen vagy életveszélyes, illetve lakhatatlan. Csak Párizsban 976 olyan többemeletes lakóépület van, elsősorban a szegénynek számító XVIII. és XX. kerületben, amelyik tartózkodásra alkalmatlan, de amelyikben mégis élnek emberek, elsősorban fekete-afrikai menekültek.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az ezekben az épületekben igen sokan illegálisan élnek vízum és munkavállalási engedély nélkül. Felelőtlen párizsiak a lakhatásra nem alkalmas tulajdonaikat bérbe adják, visszaélve a közismerten magas lakbérek okozta helyzettel. Mintegy félszázezer ember élhet Párizsban lerobbant épületekben.