Csúcson a benzinár, lassuló gazdaság
Az amerikai olajfinomítói és termelői kapacitások jelentős része sűrűsödik New Orleans környékén. A gyorsfelmérések szerint 21 olajkitermelő süllyedt el a Mexikói-öbölben, az olajfinomítókról még nem tudni sokat.
Amerikában olaj- és benzinhiány van, ellentételezésére Japán több mint hét-, Nagy-Britannia mintegy kétmillió hordó olajat szabadított fel saját tartalékaiból. Az OPEC napi egymillió hordóval is emelné a kitermelését. A benzinárak növekedésének azonban ez is nehezen szab gátat, sőt mivel Amerika most az európai készleteket apasztja, a kontinensen számolnak drágulással - Németországban és Angliában is már a 360 forint körüli (1,5 eurós, illetve egyfontos) benzinárra készülnek.
Az amerikai elemzők azt mondják: a fél év gazdasági növekedését 0,5-0,7 százalékkal lassíthatja a hurrikán, ám hosszabb távon a helyreállítás fellendülést hozhat. Claude Mandil, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője a Katrina hurrikán pusztítása után lehetségesnek tart egy világméretű energiaválságot is.
Rövid távon Magyarországnak előnye származhat a válságból: a befektetők egyre inkább keresik a felzárkózó országok papírjait: szárnyalt is a BUX a múlt héten. Ez az, ami meggátolja, hogy az olajár-emelkedés hirtelen "begyűrűzzön" hazánkba is: az amerikai gazdaság visszaesése gyengíti a dollárt, a befektetők beáramlása erősíti a forintot, ami egy darabig ellentételezheti a növekvő olajárak hatását.