Az Egyesült Államok területén eddig megszervezett legnagyobb légihíd segítségével több mint tízezer embert menekítettek ki New Orleansból szombaton. Konkrét segítséget ajánlott a magyar kormány a katasztrófa következményeinek felszámolásához.
Felgyorsult az evakuálás
Norman Mineta amerikai közlekedési miniszter szombat esti washingtoni sajtóértekezletén közölte, hogy a szombaton megnyitott légihidat mindaddig működtetik, amíg szükség van rá. A helikopterek és repülőgépek segítségével teljesen kiürítették szombaton New Orleansban a konferenciaközpontot és a Superdome stadiont, amelyet eredetileg menedékhelynek alakítottak át.
Leírhatatlan erőszakcselekmények
Közel ötvenezer ember várt majdnem egy hétig e két helyen, mire végre mindenkit elszállítottak buszokon és helikoptereken. A kiszabadultak éjjelente rájuk törő bandákról, nemi erőszakról, gyilkosságokról számoltak be. A halálos áldozatokról még mindig nincsenek megbízható összesített adatok; egy rendőr elmondta, hogy egyedül a Superdome-ban sebtében kialakított hullaházban száz holttestet látott.
New Orleans nemzetközi repülőterén még több ezer ember várakozik. A hatóságok az egyik terminált betegellátóvá alakították át. Az orvosok itt az elmúlt napokban 3-5 ezer embert kezeltek, szombatra azonban már csak 200 bajba jutottal volt dolguk. Roy Williams, a repülőtér igazgatója elmondta, hogy az orvosi segítség ellenére 30 ember meghalt, főként betegek, idősek.
A Superdome autóbuszokkal való kiürítését a szomszédos Texas állam nagyszabású mentési akciója tette lehetővé, ahol pénteken újabb befogadóhelyeket nyitottak. Mivel Houston fedett stadionjában, az Astrodome-ban már 15 ezren vannak, a polgármester megnyittatta a kongresszusi központot és a kiállítási csarnokot is. Az állam kormányzója felhívást intézett az állam közepes méretű városaihoz, hogy fogadjanak be ők is menekülteket, mert a három texasi metropolis, Dallas, Houston és San Antonio kezd megtelni. Az államban mintegy 75 ezer menekültre számítanak.
A lassan országos méretűvé váló segélyakcióban 94 ezer otthonát elhagyni kényszerülő ember már fedélre lelt a vöröskereszt kilenc államban létrehozott, összesen 284 menedékhelyén.
Már csak egy magyar sorsa ismeretlen
Washingtoni, magyar idő szerint szombat délutáni információk szerint már csak egyetlen magyar állampolgár sorsa bizonytalan a New Orleans-i katasztrófa után - közölte Batiz András kormányszóvivő. A hurrikán kitörése óta semmit nem lehet tudni arról a fiatalemberről, aki minden valószínűség szerint egy szálloda vendéglőjében dolgozott két éve.
A sajtóval megjelent hírekkel ellentétben Fábry Pál, a magyarországi Pulitzer-díj megalapítója családjával együtt szerencsésen kijutott a városból. Fábry, aki 1962-től élt New Orleansban, jelenleg Texas államban tartózkodik.
A washingtoni magyar nagykövetség tájékoztatása szerint Magyarország összesen hat magyar állampolgár miatt kérte az amerikai hatóságok segítségét, közülük ötről biztosan tudni, hogy kimentették őket.
Konkrét segítséget ajánlott a magyar kormány
Konkrét segítséget ajánlott a magyar kormány a katasztrófa következményeinek felszámolásához - közölte a kormányszóvivő vasárnap. Batiz András elmondta, hogy a washingtoni magyar nagykövetségen keresztül arról tájékoztatták az amerikai illetékeseket, hogy 24 órán belül speciális magyar mentőalakulat indulhat útnak. A csapatban orvosok, mentősök, igazságügyi orvosszakértők kapnának helyet.
A magyar kormány jelezte azt is, hogy ha szükség van rá, Magyarország tud gyógyszereket is küldeni.
Visszajelzés egyelőre nem érkezett, mindenesetre igyekszünk megtudni, hogy ezek mellett mire lehet még szükség - tette hozzá.
Hétezer újabb katonát vezényel Bush a térségbe
Hétezer további katonát vezénylenek a következő 72 órában a Katrina hurrikán sújtotta térségbe - jelentette be szombaton George Bush. "A helyzet óráról-órára javul. A feladat nagysága azonban több erőforrást igényel. Amerikában mi nem hagyjuk magunkra állampolgárainkat a szükség órájában" - hangoztatta George Bush szokásos heti rádióbeszédében.
Az amerikai kormány New Orlenasba küldte a hadsereg egyik elitalakulatának, a 82-es légideszant hadosztálynak három ezer ejtőernyősét is, akik közül az elsők szombaton érkeztek meg. Rövidesen csatlakozik hozzájuk a tengerészgyalogság 1. és 2. expedíciós hadtestének kétezer embere, valamint 2700 katona a texasi 1. lovashadosztályból. Ezzel az erősítéssel már 50 ezer fölé emelkedik a bevetett katonák száma, akik közül 11 ezer a hivatásos, a többi a nemzeti gárda tagja.
Az elnök elégedetlen
Bush elégedetlenül nyilatkozott a mentési és segélyezési munkálatokról, miután pénteken felkereste az Egyesült Államok katasztrófa sújtotta déli területeit. Alabamában, Mississippiben és Louisianában tett egész napos szemleútja után Bust kijelentette, hogy a katasztrófára adott válasszal elégedett, az eredményekkel viszont nem. Elutasította ugyanakkor azt a felvetést, hogy az Egyesült Államok nem képes a kétfrontos harcra, nem tud egyszerre háborút viselni Irakban, és megbirkózni a természeti csapás következményeivel. "Mindkettőt elvégezzük. Van elegendő erőforrásunk ahhoz, hogy mindkettőt megtegyük" - mondta, s megígérte, hogy lecsapnak a pusztítás nyomán aktívabbá vált bűnözőkre és erőszakoskodókra, élelmet és gyógyszert juttatnak a szűkölködőknek és heteken belül helyreállítják a Mexikói-öböl partján lévő államokban az áramszolgáltatást, amelynek hiánya jelenleg milliókat sújt.
Hatalmas kudarc
Az elnök kezdi felfogni a helyzetet - mondta a Bush-látogatás kapcsán Mary Landrieu, a víz alatt álló New Orleans államának, Louisianának demokrata párti szenátora. Trent Lott, mississippi republikánus szenátora szerint "az elnök szemmel láthatóan megdöbbent attól, amit látott".
Vezető amerikai szenátorok "hatalmas kudarcnak" nevezték azt, ahogy a washingtoni kormányzat reagált a hurrikán pusztítására, és kétpárti vizsgálatot kezdeményeztek az okok feltárására.
Susan Collins republikánus törvényhozó, aki a szenátus kormányzati ügyek bizottságát vezeti, és Joseph Lieberman, a testület vezető demokrata tagja együtt jelentette be, hogy a jövő héten, amikor a szenátus a nyári szünet végeztével újból elkezdi a munkát, megkezdik a vizsgálatot. Választ követelünk arra a kérdésre, hogyan következhetett be ez a hatalmas fiaskó - szögezték le közös nyilatkozatukban a törvényhozók. Egyre nyilvánvalóbb, hogy súlyos hiányosságok voltak a felkészülésben, és ezek kritikus időszakban hátráltatták a mentési munkálatokat - fogalmaztak a szenátorok.
80 napig tart a víz leszivattyúzása
Akár nyolcvan napot is igénybe vezet a New Orleanst elárasztó víz leszivattyúzása - közölte az amerikai hadsereg műszaki alakulatainak egyik parancsnoka. Robert Crear dandártábornok Baton Rouge-i sajtóértekezletén azt mondta, hogy "valahol 36 és 80 nap között van az", ameddig a munka eltart. New Orleans egy hatalmas horpadásba, 2 méterrel a tengerszint alá épült, az északi határán lévő Pontchartrain tó szintje viszont 30 centiméterrel a tengeré fölött van. A várost 13 gyűrűben 560 kilométer hosszúságú gátrendszer védi; ennek két gyűrűjén ütött nagy rést a Katrina hurrikán, s ezért árasztotta el a tó vize a település 80 százalékát.
(forrás: MTI)