Claude Mandil, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője a Katrina hurrikán pusztítása után valószínűnek tart egy világméretű energiaválságot.
Világméretű energiaválság fenyeget
"Amennyiben a válság az olajból készült termékeket érinti, akkor az egy világméretű válság. Senki ne gondolja, hogy (a válság) csak az Egyesült Államokra korlátozódik. Az Egyesült Államok már most benzint vásárol Európában". Amennyiben a finomítók is megsérültek, a helyzet nagyon gyorsan globális válsággá terebélyesedhet - nyilatkozta a Die Welt német lapnak Claude Mandil, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője.
Mandil szerint azonban még nem lehet megmondani, hogy a hurrikán valójában milyen kárt okozott. Csak a jövő hét elején lehet bizonyossággal kijelenteni, hogy valójában mennyire súlyosan károsodtak a tengeri olajfúró tornyok és a finomítók a Mexikói-öbölben és környékén.
Mandil a Die Welt szombati számában megjelent interjúban nem bocsátkozott jóslásba az olajár alakulását illetően. Szerinte "ez nagyon sok bizonytalan tényező alakulásától függ, a fogyasztók magatartásától is". Tény azonban, hogy az ár már a Katrina előtt is magas volt, s ez kockázat a világ gazdasága, különösen a szegény országok gazdasága szempontjából.
Jelentések szerint az Egyesült Államok a hurrikán miatt hét olajfinomítót volt kénytelen bezárni, számos finomító csak mérsékelt kapacitással működik, a benzin előállítása korlátozott. Naponta egymillió hordónyi hiányzik, ami a napi amerikai fogyasztás tíz százalékának felel meg. A fűtőolajat, a kerozint és más olajszármazékokat is ideszámítva naponta kétmillió hordónyi üzemanyag hiányzik.
A Barclays Capital, a londoni City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci helyzetelemzéseket is közlő háza a héten kiadott jelentésében azt írta: a következő hetekben, kiskereskedelmi szinten "példátlan (benzin)ársokk" várható az Egyesült Államokban. A benzin országos átlagban jelenleg gallononként 2,61 dollár, ami máris 39,9 százalékos - gallononként 74,4 centes - 12 havi drágulás, vagyis a Katrina árhatása a már eddig is rendkívüli kiskereskedelmi áremelkedésre fog rárakódni - áll a londoni befektetési ház új elemzésében.
Nagy-Britannia több mint 2 millió hordó kőolajat szabadít fel
Több mint 2 millió hordó kőolajat szabadít fel saját stratégiai készleteiből Nagy-Britannia - az EU egyetlen nettó olaj- és olajtermék-exportőr tagállama - az amerikai ellátási hiány enyhítésére, miközben az amerikai benzinárakhoz hasonló mértékben ugrottak meg a hajótérbérlési díjak a londoni tőzsdén a transzatlanti forgalom várható meredek emelkedése miatt.
A londoni székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) - a nyugat olajellátását figyelő, az 1973-74-es olajválság után létrehozott szervezet 30 napon át naponta 2 millió hordó tartalék olajat enged a piacra a 25 tagállam készleteiből. Az 1991-es Öböl-háború óta ez az első eset, hogy az IEA vészintézkedésként megnyitja az olajkészleteket.
Nagy-Britannia naponta 73 ezer hordóval, vagyis összesen mintegy 2,2 millió hordóval járul hozzá az ellátási pluszhoz, a the Times brit napilap értesülése szerint.
Meredek drágulással reagált ugyanakkor a nemzetközi hajótér-tőzsde arra, hogy a hazai finomítói kapacitások kiesésével az Egyesült Államok várhatóan a tengerentúltól, főleg Európából igyekszik benzinhez jutni. A hét utolsó két kereskedési napján a hajótérdíjak londoni brókerek beszámolói szerint 50 százalékkal ugrottak meg: egy 45 ezer tonna benzin szállítására alkalmas tartályhajó napi bérleti díja jelenleg 30 ezer dollár a hurrikán előtti 20 ezer dollár helyett, ami egyébként már szintén jelentősen megemelt árszint volt a korábbiakhoz képest.
Japán is a kőolajtartalékához nyúl
Japán közel 7,2 millió hordó olajat dob a világpiacra - közölte szombaton a japán kormány.A távol-keleti szigetország az öböl-háború óta először nyúl stratégiai olajtartalékaihoz, hogy más országokkal együttműködve megfékezze az olaj világpiaci árának drágulását.
A Japán által piacra dobni szándékozott olajmennyiség mintegy 12 százalékát teszi ki annak az összesen 60 millió hordó kőolajnak és feldolgozott olajterméknek, amelyet a Nemzetközi Energiaügynökség 26 tagországa készül felszabadítani a következő 30 napban.
A dél-koreai kormány a maga részéről 2,88 millió hordó, az ország stratégiai tartalékaihoz tartozó olaj piacra dobását jelentette be szombaton.
(forrás: MTI)