Halkések, Doxák, rézágyak

Leáldozott a neobarokk ülőgarnitúrák, a herendi porcelán és az antik tálalók kora. Helyette az art deco, a kisebb használati tárgyak, minőségi szőnyegek és a harmincas évek bizsuja kelendő. A BÁV Rt. éves műtárgyforgalma így is meghaladja a kétmilliárd forintot.

- A lakáskultúra világa változott legszembetűnőbben az elmúlt években - mondja Dobos Gábor, a BÁV Rt. (a valamikori Bizományi Áruház Vállalat) kereskedelmi igazgatója. Mindezt a bolti és az aukciós eladási tapasztalataira alapozza: jelenleg a BÁV bonyolítja le a legnagyobb műkereskedelmi forgalmat Magyarországon.

- Felnőtt egy új, jómódú réteg, amelyet kizárólag a modern bútor és festmény érdekel. Ez erősen rányomja bélyegét az antikpiacra. Nem kevesebbet, csak másra költenek. A modern tárgyak árai nemhogy elérik, de sokszor túl is szárnyalják az antikét: egy nevesebb formatervező ülőalkalmatosságáért nyugodtan el lehet kérni félmilliót - teszi hozzá.

A minimálirányzat üres, levegős tereket kíván. A nagy, világos felületekhez jobban passzol egy-egy szellősen elhelyezett, modern alkotás. A feng shuitól átszellemült helyiségeket manapság nem illik teletömni XVIII-XIX. századi bútorokkal, herendikkel. Hiába keresi gazdáját az antik hálószoba-garnitúra és a kéttálalós ebédlőbútor. A rézágy talán még elmegy.

A retroőrület a bútorpiacra is beszivárgott: a hatvanas, hetvenes évek sokszor fanyarkás mosolyra fakasztó rekvizitumait, amelyeket nemrég sokan elhamarkodottan kidobtak, szeretnék újra maguk mellett tudni. Az elmúlt évtizedek abszolút lekörözték a korábbi századokat. Egy XVIII. századi tabernákulum, amelyre pár évvel ezelőtt biztosan lecsaptak négymillió forintért is, ma sokkal kevesebbért sem kel el.

A kényelmi szempont elsődlegessége szintén aláásta az antik világ renoméját.

- A bútor legyen kényelmes, a tárgy pedig használható - magyarázza Dobos. - Az emberek a mindennapi életükbe beilleszthető tárgyakat keresik: cukorfogót, kis asztalt, zsúrkocsit, virágtartót, pici sublótot és vitrint minden mennyiségben. Kivételnek számít a Zsolnay, amelyre használati értéktől függetlenül töretlenül nagy az igény.

A szőnyeg - amivel szinte bármilyen ízlésvilág kalkulálhat, melegséget ad, és akár a márványon is jól mutat - reneszánszát éli. Korábban tetemes mennyiségű szőnyeg keringett a piacon: külföldi utazások, tartós kiküldetések nyomán sok került be az országba. A magyar diákok kivitték a magyar gépi perzsát az egykori Szovjetunióba, és kézi perzsát hoztak helyette. Volt itt szőnyeg mongol és kínai is - a nyugat-európai kereskedők árainak töredékéért. Nagy részük ki is vándorolt a nyolcvanas, kilencvenes években. Ma egyre kevesebb a jó minőségű szőnyeg, ennek megfelelően magas az áruk és élénk a kereslet.

A hiány a kereskedő legjobb barátja. Legyen szőnyeg, bútor, antik tárgy - ha kevés van belőle, vagy egyedi darab, biztosan lesz keletje. Ez az elv működteti a 12 személyes étkészlet piacát is. A hagyatéki osztozkodások során többnyire szétválogatták a komplett, halszettes, sótartós, mindenes eszcájgokat. A pótlásra, cserére - amiről a jelzés egyértelműen árulkodik - kényesek a hozzáértők, és csak a hiánytalan, eredeti készletekkel érik be.

Amire még szívesen áldoznak az emberek, az az ékszer. E téren köttetik manapság a legtöbb üzlet. Stabilak az árak, stabil a vevőkör. Sőt, az érdeklődők száma nőtt: komoly vásárló tényezővé váltak a fiatalok. Leginkább nekik köszönhető, hogy a figyelem középpontjába került a húszas, harmincas évek minőségi bizsuja, az art deco csecsebecsék mellett. Kelendőek még a nagy súlyú, köves gyűrűk és a modern fazonú brill.

Az elmúlt öt évben meglepően előkelő helyet vívott ki magának a régi, márkás férfikaróra - mondja Dobos. - A pangó női- karóra-piaccal szemben ezek a darabok több milliót megérnek a gyűjtőknek és a befektetőknek. Doxától felfele bármi elkel. Ellentétben a zsebórákkal, tiszti láncokkal, amelyeknek csendben befellegzett.

- A képek piacán két tendencia figyelhető meg - meséli Dobos. - Lassan élénkül a kortárs festmény iránti kereslet, igaz, még mindig kockázatos befektetésnek számít. Másrészt töretlen a modern klasszikusok vonzereje. A háború előtti magyar festők megfizethetetlenek. A jó festményt azonnal el lehet adni.

A BÁV jelenlegi készletének legdrágább darabja egy védett holland csendélet, értéke 15 millió forint. Az élénk, színes virágcsendéleteken kívül szépen fogynak a XX. századi tájképek, a vadászatot ábrázoló alkotások, a lokálpatrióták pedig busásan fizetnek a korabeli budapesti városképekért. Nagyon menő még az olaszországi Velence, külföldi, magyar körökben egyaránt. A fenti témájú képekkel öröm együtt élni, állítják a gyűjtők. Azt már nem szeretnék, ha a falakról árgus szemű portrék figyelnék minden lépésüket, illetve vallási tárgyú alkotásokkal sem kívánják megosztani otthonukat.

Legtöbben az ékszereket keresik
Legtöbben az ékszereket keresik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.