A brit merénylő megdöbbentő videója
A legidősebb és legtanultabb, Nagy-Britanniában született és nevelkedett, fején piros-fehér sálat viselő terrorista jellegzetes yorkshire-i dialektusban adta elő mondanivalóját, amelynek lényege: "háborúban állunk egymással, és én katona vagyok".
A nyilatkozatban - amelyet akár hónapokkal a koordinált robbantások előtt is rögzíthetett - a harmincéves családapa a nyugati civilizáció polgárait teszi felelőssé a történtekért, "akik olyan kormányokat választanak meg, amelyek súlyos bűnöket követtek el az emberiség ellen". Khán további akciókat helyezett kilátásba: "Amíg nem érezhetjük magunkat biztonságban, ti lesztek a célpontjaink. Most ízelítőt kaptok ebből." A tekercsen - immár arabul - megszólal az al-Kaida második embere is, bizonyítékot szolgáltatva a robbantások és a terrorszervezet közötti kapcsolatra. Ajman al-Zavahiri a támadásokat Tony Blair kormányfő "arculcsapásaként" értékeli. A katari székhelyű tévécsatorna szerint a felvételt az al-Kaida bocsátotta rendelkezésre.
A Downing Street 10. nem kommentálta az al-Dzsazira programját, de a newporti EU-külügyminiszteri találkozón elnöklő Jack Straw kijelentette: "A terrorizmus egyetlen formájára sincs bocsánat és mentség. Azok, akik elfogadhatatlanul az iszlám nevében lépnek fel, elsősorban muzulmán társaikat gyilkolják meg."
Izrael és Pakisztán külügyminiszteri találkozója felzaklatta az arab világot. Az izraeli külügyminiszter - éppúgy, mint a világ nagy része - "történelmi" eseményként értékelte. A konzervatív erők megrótták Pakisztánt, amiért szóba állt a gyűlölt ellenséggel, Izraellel. Így nyilatkozott a hat bigott iszlamista pártot magában foglaló pakisztáni Iszlám Szövetség (MMA) és a Hamasz palesztin terrorszervezet. Az Arab Liga főtitkára, Amr Musza szerint Izrael nem érdemelte meg ezt a pakisztáni "gesztust". Ugyanakkor a pakisztáni kormánypárt elnöke azt mondta, hogy a tárgyalással a palesztinoknak akarnak segíteni. - Furcsa dolog, hogy házasságot köthetsz egy zsidóval, de tárgyalni már nem tárgyalhatsz vele - húzta alá. A pakisztáni külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a találkozó nem jelenti a zsidó állam elismerését, az csak a palesztinkérdés megoldása után kerülhet szóba. (Munkatársunktól)