Amerika nyomására Izrael nem bővíti telepeit
"Izrael Állam ígéretet tett arra, hogy befagyasztja az építkezést, és felelőtlenség lenne másképp cselekedni" - mondta a miniszter a Jerusalem Post című, angol nyelvű napilapnak adott interjújában. Olmert Benjamin Netanjahu augusztus eleji lemondása óta ideiglenesen a pénzügyminiszteri tisztséget is betölti.
Ezzel Izrael először ismerte el nyíltan, hogy ilyen vállalást tett Washingtonnak. Az Egyesült Államok azért ragaszkodik a terv befagyasztásához, mert a palesztinok attól tartanak, hogy az új építkezés miatt nem jöhet majd létre életképes önálló államuk. A zsidó állam már több hónappal ezelőtt elhatározta, hogy összeolvasztja a mintegy 30 ezer lakosú Maale Adumímot és a tőle körülbelül tíz kilométerre lévő Kelet-Jeruzsálemet, amelyet 1967 óta megszállás alatt tart. Ennek céljából lakóépületeket terveztek a köztes területre.
A folytonossá váló izraeli terület azonban gyakorlatilag kettévágná a Jordán nyugati partját, amelyen a palesztin állam nagyobb részt létrejönne, a főleg palesztinok lakta Kelet-Jeruzsálemet pedig - amelyet ők fővárosuknak akarnak megtenni - teljesen elvágná a többi palesztin területtől. Az Egyesült Államok által is támogatott közel-keleti béketerv, az úgynevezett útiterv viszont előírja, hogy a palesztin államnak földrajzilag folytonos területen kell létrejönnie.
Olmert leszögezte, hogy "a területi folytonosság céljából" valamikor mindenképpen megvalósítják a tervet. "Maale Adumím Izrael Állam elválaszthatatlan része, az amerikai fenntartások dacára" - jegyezte meg a miniszter még előzőleg, egy csütörtöki rádióinterjúban.
"Ha a feltételek megérnek rá, újra fel fogjuk vetni a kérdést az amerikaiaknak" - mondta a Jerusalem Post pénteki számában. Azt nem volt hajlandó elárulni, mikor akarják kezdeni a tervezett 3500 lakás építését. Ariel Saron kormányfőnek egy neve elhallgatását kérő munkatársa elmondta, hogy a lakások létesítéséhez szükséges jogi eljárás "2-3 évig" tart.
Az összes gázai övezeti és négy ciszjordániai zsidó település kiürítése után Maale Adumím a politikai érdeklődés középpontjába került a Saron vezette nagy jobboldali kormánypárton, a Likudon belül. Saron pártbeli riválisa, Netanjahu szerdán ellátogatott az E-1-nek elnevezett leendő építkezési területre, s ott megvádolta a kormányfőt azzal, hogy veszélybe sodorja Kelet-Jeruzsálem Izrael általi elfoglalását, és hajlandó "nemzetközi nyomásra" befagyasztani 3500 lakás felépítését.
Gasszán Hatíb palesztin tervezési miniszter Olmert interjújára így reagált: "Izrael válaszúton áll. Vagy kihasználja a gázai kivonulásnak köszönhető kedvező légkört, és elkezdi a tárgyalásokat az útiterv megvalósításáról, vagy a gázai telepeseknek nyújtott +kárpótlásképpen+ elkezdi bővíteni a ciszjordániai kolóniákat. Ha az utóbbi választja, akkor a felek visszakerülnek az erőszak és az ellenségeskedés ördögi körébe."
(MTI)