New Orleansban a boltok kifosztása általánossá vált

Anarchiába süllyedt a mentés és evakuálás New Orleansban, miután fegyveres fosztogatók lepték el a várost, akikkel szemben Irakból visszatért katonák lépnek fel. A legfrisseb hírek szerint a rendőrség az élelmiszerlopást már nem akadályozza meg.

- Hullákat láttam a bejárati ajtóm előtt lebegni a vízen - mondta a BBC-nek New Orleansban az Egyesült Államokat sújtó természeti katasztrófa egyik túlélője. Mindazok, akik New Orleansban rekedtek a hurrikán után, nem lehetnek biztosak benne, hogy élve kijutnak a városból. A mentési munkákat ugyanis nem csak az egész várost elárasztó, fertőző, olajat, szemetet és hullákat hordozó víz fékezi, hanem a fegyveres fosztogatók is, akik autókat visznek el, lakásokat, boltokat törnek fel, sőt, nőket erőszakolnak meg.

Miután a kormány határozott fellépést helyezett kilátásba velük szemben, most már arra is volt példa, hogy a fegyveresek a helikpoterekre is lőttek.

- Hívhatod bibliainak, apokaliptikusnak, bárminek hívhatod - mondta egy túlélő arról, ami a városban történik.

Anarchia

A katasztrófa sújtotta New Orleans az ár után most az anarchiában látszik elsüllyedni, a város lakói már csak árnyékai régi önmaguknak - olvasható nemzetközi hírügynökségek helyszíni beszámolóiban.

A hétfői katasztrófa túlélőinek elszállítása lassan folyik. Sokan, hogy az éhségtől megmeneküljenek, vagy hogy kijuthassanak a városból, fittyet hánynak a törvény és a lelkiismeret parancsának. Ijesztő történetek keringenek gyilkosságokról, erőszaktételekről és fosztogatásokról.

A boltok kifosztása általánossá vált. Habár a rendőrség már szemet huny az élelmiszer és más létszükségleti cikkek eltulajdonítása felett, sokan nem elégszenek meg ennyivel: egész bevásárlókocsira való ruhát gyűjtenek be. A hatóságok és a fosztogatók között lépten-nyomon lövöldözés tör ki.

Megrázó történetet hallani arról, hogy egy tizenhárom éves lányt állítólag megerőszakoltak a kongresszusi központban. Egy asszony a CNN amerikai hírtévének arról számol be, hogy a lány mindkét lába eltörött. "Amikor odamentünk a rendőrökhöz, annyit mondtak, hogy el kellett volna hagynunk a várost, még mielőtt ideért a hurrikán, most már ezzel kell élnünk".

Vannak azonban jelei az emberségnek is. Vadidegen emberek összefognak, hogy a bűnözőktől megmeneküljenek, megosztják egymással a kevés enni- és innivalót, amijük van. "Hiszen más segítség nincs is" - mondja John Fulton, aki turistaként érkezett a városba, és aki sok új barátra lelt menekülést keresve.

Az evakuálásra várók körében általános a vélekedés, hogy az állam túl lassan reagált, és nincs elég rendőr, hogy rendet tartson a fedél nélkül maradtak tömegében.

Harc a fosztogatókkal

A háromszáz katona töltött géppisztolyokkal járőrözik az elemi csapás sújtotta városban, és próbál fellépni a tragédiát kihasználó fosztogatók ellen. Az utcákon holttestek hevernek és a mentést végző helikopterekre és rendfenntartókra is tüzet nyitottak fegyveres randalírozók. Nemzeti gárdisták járőröznek és ideiglenes fogdát állítottak fel. 1400 nemzeti gárdistát vezényelnek New Orleansba a már ott levő 2800 fő megerősítésére.Sajtóbeszámolók szerint egyre erősebb a düh a segítség késlekedése miatt a kiéhezett, elgyötört, elszállításra váró túlélők körében. Elmérgesedett a helyzet a New Orleans-i kongresszusi központnál is, ahol csaknem 20 ezer ember vár arra, hogy autóbuszon elszállítsák őket. Ray Nagin polgármester kétségbeesett segélykiáltásnak nevezte a CNN televíziónak adott nyilatkozatát, amelyben közölte, hogy a kongresszusi központban elfogyott a víz és az élelem, és nincs elég busz ahhoz, hogy végre el tudnák szállítani a városból az embereket.

Egy élelmiszert és vizet hozó katonai helikopter az előretóduló tömeg miatt egyszerűen nem tudott leszállni, így háromméteres magasságból dobták le a rakományt.

A sportstadionban, a Superdome-ban 20 ezer ember volt, amikor az evakuálás megkezdődött, csütörtök délutánra azonban 30 ezerre emelkedett a számuk: sokan ide tartanak a város más részeiből abban a reményben, hogy onnan lehet a leghamarabb kijutni New Orleansból.

Nem fogad több menekültet Houstonban az Astrodome baseballstadion, mert 11 ezren érkeztek oda. A leggyengébbeket a közeli Baton Rouge-ba, Louisiana állam negyedmilliós fővárosába viszik, amelynek a lakossága a menekültekkel megduplázódott. Dél-Louisiana és Dél-Mississippi számos települését elárasztották a New Orleansból és máshonnan elmenekült emberek, akik szállodákban, útszéli motelekben vagy rokonoknál húzták meg magukat.

Légi úton élelmet és ivóvizet dobnak le Mississippi államban azokban a körzetekben, amelyek a pusztítás és a kidőlt fák miatt egyelőre megközelíthetetlenek. Bush elnök csütörtökön két volt elnököt, apját, idősebb George Busht és Bill Clintont kérte fel a magánadományok és segélygyűjtő akciók koordinálására.

Scott McClellan fehér házi szóvivő csütörtökön jelezte, hogy az Egyesült Államok külföldi segélyt is elfogad. Az Európai Unió tagországai kőolajat ajánlottak stratégiai tartalékaikból, a japán kormány és az ENSZ-főtitkár ugyancsak segít. Miközben az Egyesült Államok az egyik legjobban felkészült ország az ilyen jellegű, kiterjedt természeti katasztrófák következményeinek felszámolására, a keletkezett kár jóval nagyobb, mint azt korábban gondolni lehetett - mondta az ENSZ vezetője, Kofi Annan.

(forrás: MTI, BBC, NOL)

A székben ülõ férfi már két napja halott - tízezrek várnak még mindig elszállításra a kongresszusi központnál
A székben ülõ férfi már két napja halott - tízezrek várnak még mindig elszállításra a kongresszusi központnál
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.