A győztes mindent visz

Országos szakfelügyelő lesz a legnagyobb cég egyik vezetője. Milliárdos piacot, az egészségügyet kiszolgáló laboratóriumok működését kell felügyelnie. A klinikák tiltakoznak. A válasz: az érdek és a féltékenység mozgatja őket.

Etikailag és szakmailag elfogadhatatlan, hogy a jelentős részben már privatizált orvosi laboratóriumok országos felügyeletét a piacvezető cég egyik képviselője lássa el jelenlegi állása megtartásával - állítják laborszakmai vezetők. Négy egyetem öt intézetvezetője a napokban levelet írt Rácz Jenő egészségügyi miniszternek, azt kérve, ne alakulhasson ki olyan helyzet, amelyben gyanú merülhet fel, hogy nem szakmai érvek döntenek.

Az Orvosi Laboratóriumi Vizsgálatok Szakmai Kollégiuma nemrég titkos szavazással jelölt a szakfelügyelői posztra. Egyedül a dél-alföldi régióban kerülne egyetemi laboratórium képviselője a szakfelügyelői pozícióba. A tiltakozó klinikák emlékeztetnek rá, hogy a laboratóriumok 20-25 százalékát a ProDia Rt. és kapcsolt vállalkozásai privatizálták, ugyanakkor a többségi szavazattal jelölt országos szakfelügyelő és a regionális felügyelők nagyobb része is ebbe az érdekkörbe tartozik. Így ők nem lesznek érdekeltek például abban, hogy a lehető legolcsóbb megoldásokat szorgalmazzák.

Kovács L. Gábor, a pécsi egyetem Laboratóriumi Medicina Intézete és a Laboratóriumi Vizsgálatok Szakmai Kollégiumának vezetője szerint az országos felügyeletre megszavazott kolléga - a ProDiához tartozó Multilab-Diagnosztika Kft. szakmai igazgatója - szakmailag elismert, jó szakember, az azonban, hogy a majdani döntéseiben szerepet játszik majd üzleti érdekeltsége, nem zárható ki.

Az ellentábor emlékeztet arra is, hogy korábban az ÁNTSZ-laborok átszervezésének, lényegében privatizációjának szakmai indoka éppen az volt, hogy a laboratóriumi és a hatósági funkciót szétválasszák. Ezek azonban a szakfelügyeletnél most megint összeérnek.

Az érintett cég, a ProDia vezetője megdöbbentőnek találja a tiltakozást. - A szakmai tudás és a labororvosi tapasztalat döntött a pályáztatás során, ezt pedig azok a vezetők sem kérdőjelezhetik meg, akiknek egyébként egyértelműen maguk felé hajlik a keze - reagált a levélre Kollányi Gábor, a ProDia Rt. igazgatója.

Az egészségügyi miniszter támogatja a kollégiumi döntést, és nem érzi összeférhetetlennek a két tisztséget. Rácz Jenő szakmai féltékenységet lát a tiltakozások mögött. A végső döntést azonban - reagált az egyetemi vezetők levelére a miniszter - nem a tárca hozza meg, hanem az országos tiszti főorvos. A miniszternek csak véleményezési joga van.

Nyerő pozícióból is a laborszakma jövőjéért aggódik Horváth Andrea Rita, a szegedi egyetem intézetének vezetője és a Magyar Labordiagnosztikai Társaság elnöke. Ő az egyik jelölt regionális vezető, mégsem látja megnyugtatónak a helyzetet. Mint elmondta: a labordiagnosztika 2002 óta külön, zárt kasszából működik, így minél több a vizsgálat, annál kevesebb pénz jut egy vizsgálatra. A cégek ezért egyre fokozzák a teljesítményüket. Tehetik, mert a vizsgálatokat elrendelő orvosok nem érdekeltek abban, hogy gazdaságossági szempontokat is figyelembe vegyenek. Aki a teljesítményhajszát nem követi, tönkremegy. A szakma ezért kívánna olyan reformot, amely költséghatékonysági és szakmai szempontok szerint alakítja át a labordiagnosztikát. A mostani folyamat ellenzői szerint ami a szakfelügyelet körül történik, az ellenkező irányba mutat.

Laboratóriumi vizsgálat a Margit kórházban
Laboratóriumi vizsgálat a Margit kórházban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.