"Ma kezdtem dolgozni"

Szokatlan helyszínen, a Dunán tartottak tegnap ellenőrzést a munkaügyi felügyelők.
Azt vizsgálták a vízi éttermekben és szállodákban, hogy a munkáltatók betartják-e a munkaügyi szabályokat. Az akció végén kiderült: nem tartják be.

A kilenc munkáltató közül nyolcnál találtak jogsértést, a nyolcvan alkalmazott közül 50 volt érintett különféle szabálytalanságokban, hárman feketemunkát végeztek, két külföldi pedig munkavállalási engedély nélkül dolgozott. A felügyelők várhatóan egymillió forint munkaügyi bírságot rónak ki, és 570 ezret "számláznak" külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásáért.

Az akció egyszerűen zajlott. Pintér Borbála és Gerőfi László felügyelőt egy budai jachtkikötőbe kísértük el.

- Ma kezdtem dolgozni - magyarázta egy húszévesforma fiú. Mint kiderült, nem ismeretlen mondat ez ebben a műfajban. A munkahelyeken általában elsőnapos, részmunkaidős dolgozókkal vagy próbaidősökkel találkoznak az ellenőrök. Gerőfi László egy ötvennégy éves hölgyet faggatott. A próbaidős szakácsnő július 10-e óta dolgozik az étteremben, szeptember 1-jére, azaz mára ígérték neki a szerződést. Felvétetik a jegyzőkönyv, a hangnem normális. Már csak a munkáltatónak kell nyilatkoznia a "tanú" állításairól.

A felügyelők a "ma kezdtem dolgozni" meg a "részmunkaidőn vagyok" típusú vallomásokat úgy ellenőrzik, hogy elkérik a munkaidő-nyilvántartást - ilyet azonban ritkán találnak. Esetleg megnézik a pénztári átadás-átvétel, vagy urambocsá' a hűtőszekrény-ellenőrzések dokumentumait. Ott aztán mindjárt kiviláglik, hogy az aznap munkába állt delikvens hónapok óta jelen van az aláírásával a vállalkozás életében. Az is megesik, hogy a felügyelők estefelé visszatérnek a kora délelőtti órákban megvizsgált étterembe, s ha ott találják - mert ott szokták találni - az önmagát négyórásnak mondó alkalmazottat, jöhet a figyelmeztetés vagy a bírság. Ennek nagyságrendje a visszaesőknél milliós nagyságrendű, amit a munkáltatók egy része megtámad a bíróságon, mások viszont rendezik az elmaradt szerződéseket. Tegnap két olyan vállalkozót is találtak, aki a korábbi "észrevételek" hatására ma már minden törvényt szigorúan betart.

A dunai akciót levezénylő Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség elnöke arról beszélt, hogy az építőiparban, a vendéglátásban és a szolgáltatások terén minden ötödik foglalkoztatott feketemunkás, s ez az arány évek óta alig változik. Az ellenőrzések 70 százalékában találnak valamilyen jogsértést.

Akcióban a munkaügyi felügyelõk az egyik dunai hajón
Akcióban a munkaügyi felügyelõk az egyik dunai hajón
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.