Sztrádán gyorsul a magyar gazdaság

A kivitel és a beruházás húzza magával a magyar gazdaságot, amely a második negyedévben a vártnál gyorsabban növekedett. Ennek nyomán londoni elemzők a kamatok további látványos esésére számítanak.

Áprilistól júniusig 4,1 százalékkal bővült a magyar gazdaság, valamivel lendületesebben, mint ahogy az elemzők gondolták. A KSH tegnap tette közzé az előzetes adatot, amely a bővülés szerkezetére még nem utal. Ám a korábban publikált külkereskedelmi, ipari termelési és az ugyancsak tegnap közzétett beruházási adatok azt sejtetik, hogy a behozatalnál gyorsabban növekvő kivitel, a magasabb sebességbe kapcsoló ipar és az autópálya-építések serkentik a magyar gazdaságot. - Az első negyedévben, amikor a GDP növekedése csak 2,9 százalékot ért el, az eurózóna mindössze 1,4 százalékkal bővült, vagyis a magyar gazdaság üteme akkor is kétszeresen meghaladta az euróövezet teljesítményét, a második negyedben viszont már háromszorosan, hiszen a közös pénzt üzemeltető tizenkettek 1,2 százalékot adtak hozzá nemzeti termékük értékéhez - mondta Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató ügyvezető igazgatója. A kutatóintézet most 3,7 százalékos iramot prognosztizál az egész évre.

Ennek alapja részben a beruházások alakulása. A KSH szerint a második negyedévben 9,4 százalékkal emelkedett a beruházások volumene, gyorsabban, mint az első negyedben, amikor az ütem nem érte el a hét százalékot. Ezen belül 14 százalékot képviselnek az építési beruházások és csupán négyet a gépberuházások. A feldolgozóipar nyolc százalékkal bővült, szintén élénkebben, mint az első három hónapban, de elmaradva korábbi esztendők két számjegyű iramától. Ami a beruházást valóban lendületben tartotta, az az autópálya-építés, ami költségvetésen kívül helyezett, de lényegében büdzsé jellegű kiadásokból táplálkozik. Ez negyven százalékkal növekedett, miközben a lakásépítés elmaradt az előző negyedévektől. Az oktatási, közigazgatási beruházások igen szerény mértéke ugyanakkor jelzi a költségvetési korlátok létezését is.

A magyar gazdaság gyorsuló növekedési ütemét a német gazdaság javuló mutatóival hozta összefüggésbe Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató főmunkatársa, aki úgy látja, hogy legfőbb exportpiacunkon végre ismét bővülhet a lakossági fogyasztás az enyhén apadó munkanélküliség nyomán. A kutató szerint a kínai gazdaság lassulása, a jüan felértékelődése jót tehet a távol-keleti óriás gazdaság rendkívül gyors növekedése miatt kissé eltorzult világgazdaságnak. A Pénzügykutató most 3,7-3,8 százalékos idei, s akár négy százalék feletti jövő évi magyar gazdasági növekedésre számít.

- Kedvező a 4,1 százalékos növekedési adat - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője, aki megjegyezte, hogy az árutermelő ágazatok első negyedévi 1,5 százalékos növekedése 5,2 százalékra gyorsult, és jól alakulnak a nettó export mutatói is.

A pénzügyi tárca vezetője tegnap jelezte: négy százalékhoz alulról közelítő növekedést vár 2005-ben, míg a jegybank a minap 3,5 százalék körüli iramot jelzett előre inflációs jelentésében.

Londonban hat százalék alatti kamatot várnak

Londoni elemzők szerint a vártnál jóval erősebb második negyedévi magyar GDP-adat ellenére az MNB folytatja a kamatcsökkentéseket, s az év végére hat százalék alatti alapkamat várható. Michal Dybula, a BNP Paribas stratégája az MTI-nek azt mondta: jó esély van arra, hogy az éves növekedés az idén eléri a 3,7-3,8 százalékot, ami jelentős forinttámogató tényező is lenne; a valuta ebben az esetben "kényelmesen" a 250 forint/euró szint alatt maradna. A BNP Paribas szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy az MNB az év végére hat százalék alá, várhatóan 5,75 százalékra viszi le a jelenleg 6,25 százalékos kamatát, és onnan megvárja, hogy a bejelentett áfacsökkentés pontosan milyen inflációellenes hatást gyakorol. Dybula szerint ugyanakkor azt is észben kell tartani, hogy az áfacsökkentés valójában fellazítja a költségvetés-politikát, és jóllehet jövőre nyilvánvalóan alacsony lesz az infláció, nem biztos, hogy a 2006-os ütem 2007-ben is fenntartható lesz. Jeff Gable, a Barclays Capital elemzője azt mondta: a növekedés jelenleg nem szítja az inflációt, elsősorban az exportszektorból és a beruházásokból táplálkozik. Gable ennek alapján 3,5 százalékos idei év végi inflációt, négy százalékhoz közeli növekedést és 0,75 százalékpontos további idei jegybanki kamatcsökkentést prognosztizál.

Az állami beruházások is hizlalják a gazdasági növekedést
Az állami beruházások is hizlalják a gazdasági növekedést
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.