Egzotikum lett az unióellenesség

Egy Zágrábot támogató levél aláírása most nem segítette volna a horvát EU-csatlakozás ügyét - nyilatkozta a Népszabadságnak Marek Belka lengyel kormányfő.

Horvát levél, lengyel aláírás nélkül. Lengyelország teljes mértékben támogatja Zágráb integrációs törekvéseit, és azt szorgalmazta, hogy az Európai Unió hozzon létre új eszközöket a horvátországi helyzet figyelemmel követésére. Ennek érdekében külön munkacsoport alakult, amelynek most várjuk a jelentését. Ez az értékelés teljesen független lesz attól, amit a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze, Carla del Ponte mond. Reméljük, hogy a tényeket objektívan értékelik majd - és ha elegendő bizonyíték lesz arra, hogy megszűnt vagy jelentősen gyengült az Ante Gotovina tábornokot támogató hálózat, mi is pártoljuk a tárgyaláskezdést Horvátországgal.

A rendszerváltás elősegítése Fehéroroszországban. Az Európai Uniótól azt várjuk, hogy ítélje el Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök tetteit: az emberi jogok megsértését, a civil szervezetek elnyomását. Fontos megérteni, hogy Lukasenko az egész EU-val szembeszáll, nemcsak Lengyelországgal. Emellett azt reméljük (és ez meg is történik), hogy az unió anyagilag és technikailag segíti az ottani civil társadalmat. Tervbe vettük egy független, fehérorosz nyelvű rádióállomás létrehozását, amelyet a helyiek működtetnek, a lengyel kormány finanszírozásával. Vagyis: a diktátorral szembeni ellenállásra kell bátorítani az embereket. A rendszert azonban nem lehet kívülről megváltoztatni, és e téren az ukrajnai események kiváló példát mutatnak a fehérorosz társadalomnak. Lengyelország ellenzi a gazdasági szankciók bevezetését, mert ez csak még jobban elszigetelné Fehéroroszországot, és a demokratikus erők helyzetét is megnehezítené.

Elnapolt népszavazás az EU-alkotmányról. Az eredeti tervek szerint az ősszel tartottuk volna a referendumot, de az eljárást a lengyel parlamentnek kellett volna kezdeményeznie. Márpedig sok képviselő azt kérdezte tőlünk: biztosak benne, hogy az európai alkotmány életbe lép? A francia és a holland elutasítás után erre nem lehet egyértelmű választ adni. A legtöbb törvényhozót így képtelenség volt meggyőzni, hogy támogassa a népszavazás kiírását. Ám mindez nem végleges elutasítás, egyelőre várunk.

A lengyel euroszkeptikusok "megszelídülése". A lengyel politikai életben ma már elhanyagolható, szinte egzotikumnak számít az EU-ellenes mozgalom. Nemrég például Fehéroroszországról egyeztettünk az ellenzéki pártokkal, és a legjobboldalibb, nacionalista erők is azt sürgették, hogy az ügybe vonjuk be az Európai Uniót. Azt gondoltam magamban: nocsak, most először hallok valami jót is az EU-ról. A lakosság szintén elégedett a tagsággal. Mi vagyunk talán az egyetlen tagállam, ahol a lakosság támogatja, és inkább a politikai elit ellenzi az uniós alkotmányt. Az emberek okosabbak a politikusoknál.

Az 53 éves Marek Belka közgazdaságtant tanult, először Lengyelországban, majd ösztöndíjasként az Egyesült Államokban. Később tanított, és a Lengyel Tudományos Akadémia közgazdaságtudományi intézetét is igazgatta. Dolgozott tanácsadóként a varsói pénzügyminisztériumban, a Világbanknál és a lengyel államfő mellett is. Volt pénzügyminiszter és a kormányfő helyettese, s végül tavaly májusban - Leszek Miller lemondása után - került a baloldali kabinet élére, párton kívüli politikusként.

Zágrábi levél, csak magyar feladó

Közös visegrádi kezdeményezésnek indult, ám végül csak magyar levél lett belőle - íme a tegnapi visegrádi találkozó egyik kudarca. Információnk szerint Gyurcsány Ferenc kormányfő már a budapesti tanácskozáson át akarta adni José Manuel Barrosonak, az Európai Bizottság elnökének a horvát EU-tagságot támogató levelet, mind a négy miniszterelnök aláírásával. Az elképzelést Mikulás Dzurinda szlovák és Jirí Paroubek cseh kormányfő is támogatta, lengyel kollégájuk, Marek Belka viszont túl korainak tartotta a lobbizást Zágrábért (lásd az interjút). Így csupán Magyarország álláspontját tükrözi majd a levél, amelyet Barroso mellett megkap Tony Blair brit kormányfő, az EU soros elnöke is. Ebben Gyurcsány azt kéri a tagállamoktól: elismerve Horvátország előrehaladását, fontolják meg a csatlakozási tárgyalások megkezdését Zágrábbal - további késlekedés nélkül. Az Európai Parlament külügyi bizottsága tegnap meghallgatta Grabar Kitarovic horvát külügyminisztert, és az ülésen felszólaló Tabajdi Csaba MSZP-s euro-képviselő azt mondta: - Horvátország több területen már most felkészültebb, mint azok az országok, amelyek csatlakozása ügyében már döntés született, így például Bulgária. Hozzátette: nincsenek konkrét bizonyítékok arra, hogy az illetékes horvát szervek nem mutatnak kellő együttműködést a hágai Nemzetközi Törvényszékkel. (Munkatársunktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.