Visegrádi lobbi az EU-büdzséért
Ha a megegyezés túl későn jön létre, nem lesz idő a megfelelő jogszabályok, a kifizetésekhez szükséges végrehajtási rendeletek kidolgozására - tette hozzá Barroso. Hangsúlyozta, hogy lényeges fenntartani a kohéziós (felzárkóztatási) politika jelenlegi szintjét, és nem szabad egymással szembeállítani a kohéziós és a versenyképességi kiadásokat. - A kohézió is az európai versenyképesség feltétele - fogalmazott a bizottsági elnök, aki szerint éppen a bővítés bizonyította, hogy Európának szüksége van az új tagországok dinamizmusára.
- Erős Európa kell, amely állja a globális versenyt - értett egyet Gyurcsány Ferenc. A magyar kormányfő szintén a kohéziós politika megőrzését szorgalmazta, de hozzáfűzte: szükség van a közös agrárpolitikára (KAP) is. Utalt arra, hogy az új tagállamok a közvetlen mezőgazdasági támogatások teljes szintjét csak tízéves átmenet után kapják meg (erről még 2002-ben született megállapodás). A KAP esetleges felülvizsgálatánál az átmenet lerövidítésében érdekeltek lehetünk, ám ragaszkodunk ahhoz, hogy a közös agrárpolitika ne gyengüljön - mondta.
Jirí Paroubek cseh miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a mostani brit EU-elnökség inkább európai lesz, mint brit. Szlovák kollégája, Mikulás Dzurinda szerint minél jobban ki kell használni a decemberi EU-csúcsig hátralévő időt, hogy ott mindenképpen létrejöhessen a költségvetési alku. Marek Belka lengyel kormányfő Fehéroroszország ügyét is felvetette, és figyelmeztetett: ez az utolsó hagyományos diktatúra a kontinensen, és a jövő évi választások előtt Alekszandr Lukasenko államfő igyekszik ellenőrzés alá vonni minden társadalmi szervezetet.