Kézigránát Kasza házára
A VMSZ vezetője reggel nyolckor jelentette az esetet a rendőrségen, a sajtónak pedig annyit mondott: mindaddig nem fog nyilatkozni, amíg a szerb hatóság nem lép az ügyben. Elsőként a belgrádi miniszterelnöki hivatal reagált; ennek közleményében az volt olvasható, hogy Vojiszlav Kostunica kormányfő a VMSZ elnöke elleni merényletet Szerbia elleni merényletnek tartja, a bűnüldöző szerveket gyors és erélyes lépésekre utasította.
Borisz Tadics szerb államfő telefonon, személyesen biztosította együttérzéséről Kaszát. Bojan Pajtics vajdasági (tartományi) kormányfő a történteket vandalizmusnak nevezte, s kiemelte: a Vajdaságban kisebbségben vannak a gyűlöletkeltők, s a tartományi hatóság mindent megtesz, hogy semlegesítse őket. A vajdasági magyar vezetők - köztük Kasza politikai versenytársai is - élesen elítélték az akciót.
Az újvidéki rádiónak tegnap délután Kasza mégis nyilatkozott, s hangsúlyozta: a hajnali merénylet nemcsak ellene, de az egész vajdasági magyarság ellen irányult, s újabb kísérlet arra, hogy az itt élő magyar kisebbséget elüldözzék. Hozzátette: nem ijedt meg, s nem is fogja megengedni, hogy elűzzék innen.
Az ilyenkor szokásos találgatások némelyike szerint a kézigránátos támadás a vasárnapi koszovói merénylet vajdasági visszhangja (ott ismeretlen tettesek négy szerb fiatalembert megöltek, kettőt megsebesítettek egy közúti támadásban). E feltevéshez az nyújt alapot, hogy a tavaly márciusi koszovói erőszakhullámot követően szervezettnek tűnő támadások értek bosnyák, albán és magyar intézményeket és személyeket Szerbiában és a Vajdaságban. Mások szerint "üzleti elszámolásról" van szó, Kasza néhány helyiséget magyarországi üzletembernek adott ki. Nem állnak egyedül azok sem, akik Szlobodan Milosevics hágai peréhez kötik a dolgot. A védelem egyik "tanúja", Vojiszlav Seselj "csetnikvajda" nacionalista kitételeivel ismét feltüzelte híveit, akik etnikailag tiszta szerb területeket akarnak, tehát azt, hogy a Vajdaságban élő magyar és horvát kisebbség elhagyja az országot.