Privatizációs vita a parlamentben?

A T. Házban folytatódik a privatizációs történet: az SZDSZ vitanapot kezdeményezett. A Fidesz már nem "visszaszerzésről", hanem "visszavásárlásról" beszél.

A privatizációs nyilatkozatháború közepette az SZDSZ tegnap vitanapot kezdeményezett "a Fidesz államosítási javaslatáról" és a "visszaállamosítási adóról" annak kapcsán, hogy Orbán Viktor kijelentette: a Fidesz kormányra kerülése esetén felülvizsgálja a szabálytalan privatizációs eljárásokat, de a szabályos, viszont korrupciógyanús ügyletek esetén is vissza kell venni a rosszul eladott vagyont. A Fidesz-elnök harmadik, legnagyobb vitát kiváltó tétele: szabályos privatizáció esetén is vissza kell kérni a vagyont, ha ez a nemzetgazdaság érdeke. Másnap a volt miniszterelnök már meg is nevezte azokat a "koronaékszereket", a MÁV-ot, a repülőteret, a postát, melyet a Fidesz vissza szeretne szerezni, ha kormányra kerül.

"Mondja már meg egyszer Orbán Viktor, hogy piacgazdaságot akar Magyarországon, vagy az egyszer már megbukott szocializmust akarja-e újra bevezetni pillanatnyi politikai sikerek érdekében" - mondta tegnap Kuncze Gábor. Az SZDSZ komolyan veszi a Fidesz elnökének kijelentéseit; de ha vissza akar államosítani, akkor ezt egy piacgazdaságban, jogállamban csak visszavásárlással teheti meg, vagyis több százmilliárd forintot akar költeni arra, hogy a már eladott vagyont visszavegye. Mindezt közpénzből, ezért feltételezi az SZDSZ, hogy "Orbán Viktor visszaállamosítási adót akar kivetni".

Az MDF részt vesz a vitanapon - mondta lapunknak Dávid Ibolya. A fórum elnöke hozzátette: elmondják majd "az ésszerű privatizáció programját". Eszerint a vállalkozások magántulajdonba adása csökkenti a korrupció és a klientúraépítés lehetőségét, s így hatékonyabban lehet működtetni egy-egy céget. Az MDF szerint a Malévot jó áron, jó feltételekkel, jó befektetőknek kell eladni, hiszen az EU-s jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy az állam finanszírozza a légitársaság veszteségét. Az MDF elnöke nem beszélt Orbán Viktor kijelentéséről, párttársa, Katona Kálmán viszont bírálta a Fidesz elnökét, aki azt is mondta: "ha egy kormány valakinek azt mondja, hogy legyen szíves, adja vissza, annak nyomatéka van". - Ilyen mondatot utoljára az önkéntes téeszesítés és az államosítás kezdetekor hirdettek a kommunisták - nyilatkozta lapunknak az MDF választmányi elnöke, bár hozzátette: a "visszavásárlás az más".

Azt még nem lehet tudni, hogy a Fidesz részt vesz-e a vitanapon. - A frakció a konkrét kezdeményezés ismeretében meghozza a megfelelő döntést - nyilatkozta Révész Máriusz szóvivő. A Fidesz felszólítja a kormányt: a MÁV-ot, a postát, a repülőteret és a kórházakat ne adja el. A szóvivő egyértelművé tette: nem tesznek olyan lépést, ami ne lenne a nyugat-európai joggyakorlatba illeszthető. A privatizált nemzeti vagyon visszavásárlásáról lenne szó ugyanannyiért, mint amennyiért eladták.

Gyurcsány Ferenc tegnap a közszolgálati rádióban a Fidesz-elnök megnyilatkozásai kapcsán úgy fogalmazott: "a legjobb lenne elfelejteni ezt a történetet". A miniszterelnök "nagyon szeretné hinni, hogy amit az ellenzék vezére mond, mindössze elhamarkodott, végig nem gondolt, forrófejű mondat".

- Az nem biztonság, hogy azzal fenyegetünk embereket, bárkit, hogy amitek van, azt holnap visszakérhetjük, mert úgy gondoljuk, hogy ez nemzeti érdek. Ilyen országba a kutya nem akar befektetni - tette hozzá a miniszterelnök.

Lapunk tegnapi számában Orbán Viktor visszaállamosítást ígérő kijelentései kapcsán megírtuk, hogy Suchman Tamás, volt privatizációs miniszter beszélt több egykor szintén ezzel a tárgykörrel megbízott kormányzati emberrel, így Mádl Ferenccel és Martonyi Jánossal, és egyetértettek abban, hogy el kell készíteni a rendszerváltozás utáni privatizációk leltárát. A közléshez tartozik azonban, hogy minderről nem Orbán mostani beszédét követően, hanem jóval korábban beszéltek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.