A mocsarak lecsapolása miatt "bűnhődött" New Orleans?
A nyolcvanat is elérheti a Katrina halálos áldozatainak a száma az egyesült államokbeli Mississippi államban, amelynek sűrűn lakott parti sávja szenvedte el a hurrikán dühét. A Mexikói-öböl felől érkező Katrina hétfőn érkezett a szárazföld fölé. A legveszélyeztetettebb város, New Orleans megmenekült a legrosszabbtól, mivel a Katrina keletre kitért, és dühét a Mississippi állambeli partvidéken töltötte ki, mindenekelőtt a Harrison megyei Gulfport és Biloxi városán, amelyeket nagy árhullám öntött el, akárcsak az alabamai Mobile központját, nagy pusztítást hagyva maga után.
New Orleansban kedden tetőzött a helyzet, miután a Pontchartrain-tavon átszakadt egy gát. A félmillió lakosú város keleti részén egész körzetek kerületek víz alá, volt ahol ereszig áll a víz. Több százan a padlásra menekültek, majd a tetőn rést ütve vártak a mentőcsónakra, helikopterre. Egy kórházból helikopterrel kellett kimenteni a betegeket, mert az épületbe betört a víz, és az első emelet magasságáig emelkedett. Ray Nagin polgármester egy tévéinterjúban úgy nyilatkozott, hogy vélhetően a város területének nyolcvan százaléka vízben áll, és egyes helyeken az ár magassága a hat métert is elérheti.
A híres patinás francia negyed utcáit és a Canal streetet kidőlt fák, közlekedési táblák, üvegcserepek teszik járhatatlanná. A szélvihar alaposan megtépázta a toronyházakat, rácáfolva a vertikális evakuálásra, mint a városban maradt emberek biztonságba helyezésének szükségmegoldására. A széllökések berobbantották az ablaküveget, a Hyatt Regency szálloda több száz vendége így a bálterem parkettjére terített pokrócokon összezsúfolódva vészelte át az ítéletidőt.
Mississippi, Louisiana és Alabama víz alá került területein nagy erővel, a Nemzeti Gárda mozgósításával folyik a túlélők felkutatása, de a mentőcsapatok még nem tudtak mindenhova eljutni.
A hurrikán nyomán fellépő tornádó söpört végig Georgián és 50 útjába kerülő lakóházat rombolt le. A hurrikán 2,3 millió előfizetőt, vagyis közel 5 millió embert fosztott meg az áramtól a három államban. A katasztrófa okozta károk mértéke becslések szerint akár a 26-30 milliárd dollárt is meghaladhatja.
A louisianai tervek szerint 14 milliárd dollárba kerülne az elkövetkező évtizedekben a Mexikói-öböl felől érkező hurrikánok elől természetes védelmet nyújtó, de egyre zsugorodó mocsár és lápvilág pusztulásának a megállítása, egyebek között a kiegyenesített, átvágott folyókanyarulatoknak a helyreállításával, hogy növeljék a deltaépítő üledék lerakódását a Mississippi torkolatvidékén. A The New York Times szerkesztőségi kommentárja rámutat, hogy erre az évre viszont csak 20 milliót hagytak jóvá, amelyből mindenekelőtt tanulmányok készítését fedezik. Louisiana évente 60 négyzetkilométernyi parti területet veszít, nagyrészt az emberi beavatkozás következményeként.
A The Washington Post keddi számának egyik kommentárja szerint a szerencse vagy a (New Orleansban is gyakorolt) vudu varázslat sem segíthet mindig, mivel a nagy részt a tenger szintje alatt fekvő New Orleans gátakból, csatornákból, szivattyúkból összeálló védőrendszere csak a közepes hurrikánok ellen oltalmaz, de nem nagyok ellen, ha egyszer telibe találják. A cikkíró, Eugen Robinson megemlíti, hogy a terrorizmus elleni harcra dől a pénz, a súlyosabb következményekkel fenyegető természeti katasztrófa megakadályozására, New Orleans védműveinek a korszerűsítésre pedig csak alig.
(forrás: MTI)