Szatmári-ügy: lázálom vagy belharc?
A többi, államtitok birtokában lévő állami intézményhez hasonlóan, a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) is érdekelheti a külföldi hírszerző szervezeteket, titkosszolgálati forrásunk szerint. Az országos hatáskörű intézmény ugyanis valamennyi, a határon túli magyarságot érintő kérdésben születő előterjesztést megkap, a döntés-előkészítés számos fázisába bekapcsolódik, nem beszélve a magyarigazolványokkal rendelkezők adatbázisáról. Mindez persze nem jelenti azt, hogy a korábban a HTMH-nál dolgozó Szatmári Ildikó valóban a romániai titkosszolgálatnak dolgozott, mint ahogy azt laptársunk állította. A Magyar Nemzet szerint a magyar nemzetbiztonságiak derítették fel, hogy a Magyarországra áttelepült Szatmári-házaspár kémkedett.
A Nemzetbiztonsági Hivatal 2004-es évkönyve szerint az euroatlanti integrációhoz csatlakozni kívánó államok titkosszolgálatai, de általában az ellenérdekelt szervek munkatársai, bizalmas kapcsolat kialakítására törekszenek a fontos munkaköröket betöltő személyekkel, a döntés-előkészítő műhelyek, államigazgatási szervek munkatársaival. Feltételezhető: a HTMH sem kivétel, amelynek felső vezetőit a legszigorúbb, a középvezetőket enyhébb fokozatú nemzetbiztonsági ellenőrzésnek vetik alá.
A magyar sajtó által terjesztett korábbi információval szemben, amely szerint a román titkosszolgálatok rendkívül aktívak Magyarországon, "nagyon is jó a kapcsolat a két ország azonos profilú szervezetei között" - nyilatkozta a román Külföldi Hírszerzési Szolgálat (SIE) illetékese, aki képtelenségnek, "lázálomnak" minősítette a történetet, ami sokak szerint egyre inkább egyfajta "RMDSZ-történetnek" tűnik.
Tőkés László püspök, az RMDSZ egykori tiszteletbeli elnöke szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget terheli a felelősség a "kémbotrány" kirobbanása miatt, hiszen Szatmári "az RMDSZ alapemberei közé tartozott". A püspök a Mediafax román hírügynökségnek nyilatkozott Szovátán, ahol egész sor bírálatot fogalmazott meg, az RMDSZ vezetőségével szemben. Markó Béla, az RMDSZ jelenlegi elnöke viszont azt állítja: a Szatmári-ügy nem az RMDSZ ellen irányuló támadás, mivel nem RMDSZ-es politikusról van szó.