New Orleans nagy részében nincs áram a hurrikán miatt
New Orleans Le Vieux Carré nevű óvárosa, a legidősebb és a legfestőibb városrész hétfő hajnalban sötétbe borult, mert a hurrikán tombolása lehetetlenné tette az áramszolgáltatást.
A város teljesen kihaltnak tűnik, noha a kényszerevakuálás ellenére ezrek maradtak otthonaikban. New Orleansban továbbra is óriási a pánik, a Superdrome stadionban még mindig tízezrek tartózkodnak. A Nemzeti Gárda szóvivője szerint hétfőn senki sem halt meg közvetlenül a természeti csapásban, de egy szociális otthonából történt kitelepítés során három idős ember életét vesztette.
A gazdasági becslések szerint Katrina az eddigi a legnagyobb anyagi károkat okozza, azok közül a fogószelek közül, amelyek valaha is elérték az Egyesült Államokat. Az első szakértői felmérések arra mutatnak rá: több mint 30 milliárd dollárt tesznek ki a károk, messze meghaladják az Andrew pusztítását, amely 1992-ben 26,5 milliárd dolláros anyagi vesztességgel járt.
Az olaj-, a benzin-, a fűtőolaj- és a földgázárak rekordmagasságba szöktek. A Mexikói-öbölben bezárták az olajlétesítmények többségét, noha a térségből származik az amerikai olajkitermelés 40 és a földgázkitermelés 20 százaléka.
A hurrikán pusztítása miatt a washingtoni kormányzat fontolóra vette: a stratégiai olajkészletekhez nyúl, hogy enyhítsen a Mexikói-öbölben lévő, súlyos károkat szenvedett olajvállalatoknak - közölte hétfőn Scott McClellan fehérházi szóvivő. Később azonban Washington nyomatékosan hangoztatta, hogy egyelőre még túl korai lenne a készletek felszabadítása.
Az ötfokozatú Saffir-Simpson skálán kettes fokozatba minősítették vissza hétfőn a Katrina hurrikánt, amely Alabama amerikai szövetségi állam felé tart - közölte az amerikai hurrikánközpont.
Árvíz önti el New Orleans központjának utcáit, azt követően, hogy a Katrina végigsöpört az amerikai nagyvároson, a természeti csapás helyszínéről készült televíziós felvételeken összedőlt házakat lehet látni.
A Katrina hurrikán óránkénti 233 kilométeres sebességgel száguldva csapott le helyi idő szerint a délelőtti órákban - akkor még a négyes fokozatba sorolva - a tengerszintnél alacsonyabban lévő New Orleans egyes részeire. A forgószél a háztetőket tépett le, fákat csavart ki tövestől, a nyomában fellépő eső a mennyezetig öntötte el az épületeket, és a pusztítása miatt megszűnt az áramszolgáltatás.
New Orleans félmilliós lakosságának nagy része már az elmúlt napokban távozott a városból. A város híres futballstadionjában, a Superdome-ban vasárnap kilencezren kerestek menedéket. A csarnokban helyi idő szerint hétfő hajnali ötkor kialudt a világítás, a generátorról működtetett pótvilágítás pedig csak arra képes, hogy homályos fényt teremtsen a csarnokban, és nem tudja ellátni a légkondicionálók áramszükségletét. Összesen 370 ezer ember maradt áram nélkül.
(forrás: MTI)